Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 20. jún 2024Meniny má Valéria
< sekcia Trenčiansky kraj

Múzeum v Prievidzi pripravilo k Veľkej noci tvorivé dielne

Ilustračná snímka. Foto: EASYFOTO TASR - Jana Vodnáková

Podujatie je určené pre širokú verejnosť, školské kolektívy i záujmové združenia.

Prievidza 21. marca (TASR) - Históriu techník zdobenia vajíčok, ktoré budú spojené i tvorivou dielňou, pripravilo pre svojich návštevníkov Hornonitrianske múzeum v Prievidzi. Edukačno-tvorivé podujatie K Veľkej noci budú môcť navštíviť 30. a 31. marca a od 3. do 5. apríla. Informovala o tom marketingová referentka múzea Zita Radosová.

"Farbené zdobené vajíčka patria neodmysliteľne k symbolom Veľkej noci a majú starú i bohatú tradíciu. Rovnako bohatý je aj celý rad techník ich zdobenia, od najstaršieho farbenia cibuľovými šupkami cez oblepovanie slamou či bavlnkami, batikovanie, leptanie, gravírovanie, paličkovanie až po techniku sitiny či voskovanie," spomenula Radosová.

Rôzne techniky zdobenia vajíčok so zreteľom na zachovanie tradícií podľa nej predvedú v múzeu ľudové umelkyne Ľudmila Bátorová a Jana Slošiarová. "Prezentácia s rozprávaním lektoriek návštevníkom priblíži históriu techník ozdobovania spolu s ukážkami výtvorov autoriek. V tvorivej časti si účastníci osvoja tradičnú techniku voskovania," dodala.

Podujatie je určené pre širokú verejnosť, školské kolektívy i záujmové združenia.