< sekcia Trenčiansky kraj

Pojednávanie v kauze prievalu v bani Nováky bude pokračovať budúci rok

Ilustračné foto Foto: TASR

Samosudca odročil pojednávanie na 23. a 24. februára 2015.

Prievidza 12. novembra (TASR) - Čítaním listinných dôkazov zo spisu pokračovalo dnes na Okresnom súde (OS) v Prievidzi hlavné pojednávanie s obžalovanými v kauze tragického prievalu v bani Nováky z novembra 2006. Súd mal dnes vypočuť aj dvoch svedkov, tí sa však opätovne nedostavili. Samosudca odročil pojednávanie na 23. a 24. februára 2015, pričom by mali vypovedať spomínaní svedkovia, pokračovať by malo aj oboznamovanie sa s listinnými dôkazmi.

Svedkovia, ktorí ešte v tejto veci neboli vypočutí, ako uviedol obhajca obžalovaných Peter Filip, nie sú podstatní ani kľúčoví, ale ich výpovede zapadajú do celého rámca dokazovania. "Pokiaľ sa na pojednávanie nedostavia, moji klienti aj ja sme pripravení súhlasiť s prečítaním ich výpovedí. Pokiaľ súd bude akceptovať názor, že svedkov netreba volať, keďže sa už viackrát na hlavné pojednávanie nedostavili, a prečíta ich výpovede, tak po skončení čítania listinných dôkazov a oboznámení sa s celým súdnym spisom, môže prísť k momentu, že bude dokazovanie vyhlásené za skončené a bude udelené slovo k záverečným rečiam," doplnil.

Od prievalu, ktorý si vyžiadal životy štyroch baníkov, uplynie 16. novembra osem rokov. "Je to stále ťažké. Nespravodlivosť je to veľká, koľké roky musíme čakať. Veríme, že spravodlivosť zvíťazí," povedala pre TASR jedna z vdov Miroslava Ondrejková, ktorá vyjadrila nádej, že sa tragédia spravodlivo vyrieši. Za veľmi dlhú dobu označila čakanie na výsledok súdneho procesu aj Emília Papajová: "To je neskutočné. Stále to máte v hlave, v mysli. Na to sa nedá zabudnúť a to už ostane do konca života," poznamenala s tým, že na svojho manžela stále spomína.

Podľa Filipa vyšetrenie prievalu nie je ľahká vec, keďže určitú dobu trvalo posúdenie a hľadanie "vinníka". "Zastávam názor, že dnes, keď už máme za sebou kus pojednávania, je situácia taká istá, ako keď som do tej veci pred dvomi-tromi rokmi vstúpil: na lavici obžalovaných nesedia osoby zodpovedné za toto banské nešťastie," tvrdí.

Obžalovaní z prečinu všeobecného ohrozenia v kauze prievalu sú štyria riadiaci pracovníci Hornonitrianskych baní Prievidza - Dalibor R., Karol D., Jozef H. a Stanislav V., ktorým v prípade dokázania viny hrozí trest odňatia slobody na štyri až desať rokov. Obžaloba im okrem iného kladie za vinu, že napriek tomu, že niekoľko dní pred tragédiou dochádzalo k prítokom vody na predmetný úsek a dva dni pred prievalom boli na tomto mieste, nevyhodnotili tieto prívaly vody ako príznaky prievalu, nevykonali potrebné opatrenia a vec neoznámili Obvodnému banskému úradu v Prievidzi.

Vyšetrovanie komisií dospelo k záveru, že hlavnou príčinou prievalu boli nepriaznivé geologické faktory, pôsobiace v nadloží uhoľného sloja. V jednom prípade sa však zistilo aj porušenie zákona a desať ďalších banských predpisov spočívajúce v nie správnom zhodnotení situácie riadiacich pracovníkov. Okrem iného neboli realizované dva plánované vrty v nadloží dobývaného poľa. Tieto porušenia podľa odborníkov ovplyvnili rozhodovací proces pri riešení krízovej situácie v postihnutom stenovom porube, avšak priamo neovplyvnili príčiny a priebeh prievalu.

K prievalu došlo 16. novembra 2006 v ranných hodinách v siedmom ťažobnom poli. Rozbahnené nadložné íly zasiahli stenový porub a prístupové chodby. V blízkosti postihnutého porubu sa v tom čase nachádzalo 11 baníkov, siedmim z nich sa podarilo uniknúť. Štyria zostali pod závalom a zahynuli. Boli to Jozef Nečey, Milan Zrnek, Vladimír Ondrejka a Pavol Papaj.