< sekcia Trenčiansky kraj

Súd v kauze výbuchu vo VOP Nováky bude v novembri

Foto: TASR/MO SR

Samosudkyňa Okresného súdu v Prievidzi dnes odročila hlavné pojednávanie s obžalovanými.

Prievidza 26. septembra (TASR) - Po oboznámení sa s časťou listinných dôkazov zo spisu dnes samosudkyňa Okresného súdu (OS) v Prievidzi Noema Turanovičová odročila hlavné pojednávanie s obžalovanými v kauze výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP) v Novákoch na 11. novembra. TASR o tom informoval hovorca súdu Roman Tarabus.

"Na novembrovom pojednávaní bude toto oboznamovanie sa s listinnými dôkazmi pokračovať," spresnil.

Obžalovanými z prečinu všeobecného ohrozenia v súvislosti s tragickým výbuchom vo VOP Nováky z 2. marca 2007, pri ktorom zahynulo osem pracovníkov a 37 utrpelo rôzne zranenia, sú piati bývalí manažéri VOP Nováky - generálny riaditeľ VOP Jozef B. (1956), ekonomicko-obchodný riaditeľ Eduard B. (1942), technický riaditeľ Ján L. (1957), výrobný riaditeľ Ján L. (1963) a bezpečnostný technik Jozef O. (1975).

Podľa znenia obžaloby sú manažéri zodpovední za to, že zanedbali bezpečnosť pracovníkov pri delaborácii, teda mechanickej, ručnej likvidácii rôznej munície, na čo mal podnik dlhodobú špecializáciu. Súd posudzuje, či vedúci pracovníci pripustili neúmernú kumuláciu výbušného materiálu a jeho uskladňovanie vo výrobných priestoroch a v ich blízkosti. Množstvo výbušnín, ako sa uvádza v obžalobe, mnohonásobne prekračovalo objem stanovený predpisom Ministerstva hospodárstva SR o uskladňovaní výbušnín aj platný predpis o bezpečnostných opatreniach pri práci s muníciou a výbušninami a ničení munície vydaný bývalým ministerstvom národnej obrany v roku 1963.