< sekcia Trenčiansky kraj

VIDEO: Trenčan S. Chorvát vystúpil na bicykli na Everest

Na snímke účastníci druhého ročníka netradičného podujatia Everesting 2019 v Kálnici 27. októbra 2019. Účastníci Everestingu zdolávajú jeden kopec toľkokrát, kým nepokoria výšku najvyššieho vrchu Zeme Mount Everestu. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Na Slovensku je podľa organizátora podujatia len 13 everesterov.

Kálnica 27. októbra (TASR) – Víťaz druhého ročníka netradičného podujatia Everesting 2019 Stanislav Chorvát z Trenčína absolvoval na bicykli pri bikeparku Kálnica (okres Nové Mesto nad Váhom) za 17 hodín a 35 minút trať dlhú takmer 250 kilometrov s celkovým prevýšením viac ako 8848 metrov.

Organizátor podujatia Radoslav Tilandy vysvetlil, že účastníci Everestingu zdolávajú jeden kopec toľkokrát, kým nepokoria výšku Mt. Everestu. "Kopec má 1,9 kilometra a prevýšenie 138 metrov. Pokiaľ sa niekto chcel stať mister Everester, musel ho vystúpať 64-krát. Začalo nás 21 a trať dokončili štyria. Everesting sa verifikuje záznamom, podľa ktorého je zrejmé, že sa nespí a stáť sa môže maximálne päť minút," uviedol Tilandy.

"Bolo to ťažké. Už po prvých piatich hodinách som si myslel, že sa na to vykašlem. Ale rozkúskoval som si to, nepozeral veľmi na čísla a išiel som. Tu človek môže mať natrénované koľko chce, ale je to o hlave. Také prevýšenie som ešte nikdy nemal. Veľmi som tomu neveril, ale nejako sme to dali," povedal po príchode do cieľa Chorvát.

Na Slovensku je podľa organizátora podujatia len 13 everesterov. "Účastníci pretekov musia poslať podklady a potom sa dostanú do elitnej skupiny everesterov. Minulý rok sme mali len troch everesterov, plus jedného bežca. Tento rok si extrémny bežec Tomáš Podpera fúkol dva 'maratóniky' hore kopcom a išiel domov spať," dodal Tilandy.