< sekcia Trenčiansky kraj

Súd sa bude v apríli zaoberať kauzou výbuchu vo VOP Nováky

Na snímke pohľad na budovu Okresného súdu v Prievidzi. Foto: TASR/Pavol Remiaš

Súd by mal vypočuť ešte posledného svedka, ktorý sa doposiaľ nedostavil.

Prievidza 14. marca (TASR) - Hlavné pojednávanie s obžalovanými v kauze tragického výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP) Nováky vytýčila samosudkyňa Okresného súdu (OS) v Prievidzi Noema Turanovičová na jeden deň - 25. apríla. TASR o tom informoval dnes hovorca Krajského súdu v Trenčíne Roman Tarabus.

OS v Prievidzi naposledy v tejto kauze pojednával 27. a 29. novembra 2013, pričom sa čítali listinné dôkazy a znalecké posudky. Pojednávanie potom odročila samosudkyňa na neurčito. Súd by mal vypočuť ešte posledného svedka, ktorý sa doposiaľ nedostavil.

Obžalovanými z prečinu všeobecného ohrozenia v súvislosti s tragickým výbuchom vo VOP Nováky z 2. marca 2007, pri ktorom zahynulo osem pracovníkov a 37 utrpelo rôzne zranenia, sú piati bývalí manažéri VOP Nováky - generálny riaditeľ VOP Jozef B. (1956), ekonomicko-obchodný riaditeľ Eduard B. (1942), technický riaditeľ Ján L. (1957), výrobný riaditeľ Ján L. (1963) a bezpečnostný technik Jozef O. (1975). Podľa znenia obžaloby sú manažéri zodpovední za to, že zanedbali bezpečnosť pracovníkov pri delaborácii, teda mechanickej, ručnej likvidácii rôznej munície, na čo mal podnik dlhodobú špecializáciu. Súd posudzuje, či vedúci pracovníci pripustili neúmernú kumuláciu výbušného materiálu a jeho uskladňovanie vo výrobných priestoroch a v ich blízkosti. Množstvo výbušnín, ako sa uvádza v obžalobe, mnohonásobne prekračovalo objem stanovený predpisom Ministerstva hospodárstva SR o uskladňovaní výbušnín aj platný predpis o bezpečnostných opatreniach pri práci s muníciou a výbušninami a ničení munície vydaný bývalým ministerstvom národnej obrany v roku 1963.