< sekcia Trenčiansky kraj

Výstava v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi prezentuje euro

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Dňom zrodenia eura sa stal 1. január 1999, bolo však stále len virtuálnou menou a prešli ďalšie tri roky, kým si ľudia mohli vziať do rúk eurové bankovky a mince.

Prievidza 19. septembra (TASR) - Na Slovensku sa platí eurom už desaťročie. Pri tejto príležitosti pripravilo Hornonitrianske múzeum v Prievidzi výstavu Euro naše euro, v rámci ktorej od štvrtka vo svojich priestoroch predstavuje rôzne druhy euromincí. TASR o tom informovala Jana Vidová zo sekretariátu múzea.

"Výstava prezentuje obehové eurové mince štátov eurozóny, ako aj nečlenov Európskej únie. Zároveň sme vystavili pamätné zahraničné i slovenské dvojeurové mince, ktoré máme spolu s obehovými zapožičané od súkromného zberateľa, člena prievidzskej pobočky Slovenskej numizmatickej spoločnosti," uviedla Vidová.

Dňom zrodenia eura sa stal 1. január 1999, bolo však stále len virtuálnou menou a prešli ďalšie tri roky, kým si ľudia mohli vziať do rúk eurové bankovky a mince. Meno pre jednotnú európsku menu navrhol vtedajší nemecký minister financií Theodor Waigel. "Znak eura má súvislosť s prvým písmenom slova Európa a je inšpirovaný gréckym písmenom epsilon ako pripomienka kolísky európskej civilizácie. Dve vodorovné čiary v znaku eura symbolizujú jeho stabilitu," priblížila Vidová s tým, že na Slovensku novú menu zaviedli 1. januára 2009.

Výstavu Euro naše euro si môžu návštevníci prievidzského múzea pozrieť do 25. októbra.