Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 14. júl 2024Meniny má Kamil
< sekcia Trnavský kraj

Dobrovoľní hasiči v Bohdanovciach nad Trnavou oslávili storočnicu

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Dobrovoľný hasičský zbor v obci funguje celé jedno storočie, od roku 1924.

Bohdanovce nad Trnavou 16. júna (TASR) - Sériou podujatí, ukážkami historických vozidiel i súťažou s historickými striekačkami si hasiči počas víkendu pripomenuli 100. výročie vzniku Dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) v Bohdanovciach nad Trnavou.

Dobrovoľný hasičský zbor v obci funguje celé jedno storočie, od roku 1924. "Reprezentuje obec na súťažiach s historickou technikou, ale predovšetkým pomáha pri mimoriadnych udalostiach, pri odchyte bodavého hmyzu, organizácii kultúrnych podujatí, pri náročných prácach v obci i pri jej upratovaní," skonštatoval Ivan Bočko, starosta Bohdanoviec nad Trnavou.

Návštevníci mali počas víkendu možnosť vidieť ukážky toho, ako v minulosti pracovali dobrovoľní hasiči, čo používali, ako sa obliekali. Ručné striekačky prezentovali hasičské zbory z obcí Vlčany, Zemné, Kaplna, Rohožník, Rakovice a Jarovce. Svoju historickú techniku predviedol aj domáci zbor, do súťaže sa zapojili aj hasiči zo susedných Šelpíc. Súčasťou programu bola originálna výstava historických veteránov.

Program osláv vyvrcholil slávnostným pochodom s hudobným sprievodom. V jeho čele bola historická hasičská striekačka s konským záprahom, ktorá viedla účastníkov k soche sv. Floriána, patróna hasičov. Záver patril ďakovnej svätej omši.