< sekcia Trnavský kraj

Premiérový nočný beh parkom v Dolnej Krupej prilákal stovky pretekárov

Na archívnej snímke kaštieľ v Dolnej Krupej. Foto: Národný Trust n.o.

Päťkilometrová trasa nočného behu viedla po okružnom chodníku parku opatrenom solárnymi svietidlami. Zaujímavý vnem sprostredkovali osvetlené dominanty.

Dolná Krupá 4. augusta (TASR) – Celkovo 236 pretekárov v štyroch kategóriách z celého Slovenska absolvovalo v sobotu 3. augusta nočný beh historickým parkom v kaštieli v Dolnej Krupej v okrese Trnava. Prvý ročník podujatia Night Run Apimed pripravilo Slovenské národné múzeum (SNM) – Hudobné múzeum v spolupráci s obcou Dolná Krupá a tamojším Obecným športovým klubom. Cieľom organizátorov bola podpora zdravého spôsobu života a propagácia kultúrno-prírodných hodnôt obce, informovala Alena Krátka zo SNM.

Päťkilometrová trasa nočného behu viedla po okružnom chodníku parku opatrenom solárnymi svietidlami. Zaujímavý vnem sprostredkovali osvetlené dominanty. Okrem samotného kaštieľa k nim patria ďalšie dominanty parku, ako sú umelá jaskyňa (grotta), obelisk, 45 metrov vysoký chránený strom sekvojovec mamutí či skupiny vzácnych platanov. Ako pripomienka na historické kontakty hudobného skladateľa Ludwiga van Beethovena s dolnokrupským panstvom zneli tóny jeho svetoznámej Sonáty mesačného svitu, ktorú tvoril v prostredí kaštieľa.

Park vybudovaný začiatkom 19. storočia sa radí k významným historickým parkom na Slovensku v anglickom prírodno-krajinárskom štýle. „V minulosti patril k najkrajším príkladom starostlivosti o prostredie obklopujúce vidiecke sídla aristokracie. Slúžil nielen na osvieženie ducha, ale aj tela, pre mladých šľachticov aj ako športovisko,“ uviedla Krátka. Dolnokrupský park dodnes predstavuje významný komplex zelene z historického a dendrologického hľadiska a je neoddeliteľnou súčasťou kaštieľa, čím dotvára jeho historickú hodnotu.