Quantcast
< sekcia Trnavský kraj

Krížová cesta nad Piešťanmi má veľkonočnú premiéru

Krížová cesta. Ilustračné foto Foto: TASR/Pavel Neubauer

Vysvätili ju v polovici marca a na Veľký piatok 18. apríla sa na nej uskutoční o 20. hodine prvá Krížová cesta pre mladých.

Piešťany/Banka 17. apríla (TASR) – Najnovším prírastkom v zozname slovenských Krížových ciest je Krížová cesta na Červenej veži medzi Piešťanmi a obcou Banka. Vysvätili ju v polovici marca a na Veľký piatok 18. apríla sa na nej uskutoční o 20. hodine prvá Krížová cesta pre mladých.

"Je to pre nás malý veľký zázrak, že sa podarilo jednotlivé zastavenia Krížovej cesty inštalovať," povedal pre TASR správca Farnosti sv. Cyrila a Metoda v Piešťanoch Peter Sabol. Farnosť, kam Banka patrí, uvažovala o tomto mieste už dávnejšie, iniciatívy sa nakoniec chytil kostolník banianskeho kostola sv. Martina Dominik Jánoška. S dobrovoľníkmi opravil zastavenia cesty, pochádzajúce z roku 1935, ktoré boli uložené na povale kostola a pôvodne boli inštalované v jeho interiéri. "Naše náklady na opravu tak neboli príliš vysoké, bola to investícia do nákupu materiálu," povedal Sabol.

Správca farnosti konštatoval, že obavy o životnosť krížov osadených v prírodnom prostredí s výhľadom na Piešťany i Banku sa zatiaľ až na malú výnimku nepotvrdili. Počas pôstneho obdobia sa pri nich schádzali veriaci každú nedeľu popoludní. "Prišlo aj do dvesto ľudí," dodal Sabol. Prvé zastavenie Krížovej cesty je pri ceste pod bývalou reštauráciou Červená veža, z centra Piešťan je to peši zhruba 30 minút. Posledné je v aleji pri viniciach.