Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. júl 2024Meniny má Drahomír
< sekcia Trnavský kraj

Múzeum v Trnave otvorilo výstavu zameranú na ochranu živočíchov

Snímka z vernisáže výstavy "Kde bolo, tam bolo - Skryté poklady Slovenska" v Západoslovenskom múzeu v Trnave vo štvrtok 13. júna 2024. Foto: FOTO TASR - Lukáš Grinaj

Inšpiráciou pre autorku výstavy sú ľudové rozprávky doplnené o úryvky z detských a fantasy kníh.

Trnava 16. júna (TASR) - Výstavu zameranú na ochranu živočíchov otvorili vo štvrtok (13. 6.) v Západoslovenskom múzeu (ZsM) v Trnave. Vizuálne je určená primárne pre detského diváka, ale informáciami by mala zaujať i dospelé publikum. Informovala o tom autorka výstavy a zoologička múzea Anna Šestáková.

"Hlavným motívom je rozprávkové podfarbenie z toho dôvodu, aby sme si uvedomili, ako je príroda pominuteľná, ale zároveň pekná, rozprávková," priblížila. Výstava s názvom "Kde bolo, tam bolo... Skryté poklady Slovenska" zachytáva napríklad lúčne, lesné, vodné a podzemné biotopy od nížin po vysokohorské prostredie, ako aj parazity, pôdu, trus a mŕtve drevo.

Inšpiráciou pre autorku výstavy sú ľudové rozprávky doplnené o úryvky z detských a fantasy kníh. Výstava je rozdelená na 16 celkov. Posledný celok, doplnený o známy citát propagátora prírodných vied Davida Attenborougha, má za cieľ poukázať na ľahostajnosť ľudí k svojmu okoliu. Informácie o druhoch sprevádzajú fotografie rozmanitých druhov a biotopov. Realizáciu výstavy z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.