< sekcia Trnavský kraj

VIDEO: V Ružindole po šiesty raz lietali bosorky

Zo šiesteho ročníka podujatia Ružindolská bosorka v obci Ružindol, okres Trnava v sobotu 5. októbra 2019. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

V rámci podujatia bol pripravený aj program pre deti.

Ružindol 5. októbra (TASR) – V obci Ružindol v okrese Trnava sa uskutočnil v sobotu šiesty ročník podujatia Ružindolská bosorka. TASR o tom informoval marketingový manažér oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism Alexander Prostinák.

S obcou Ružindol sa spájajú historky o čarodejniciach, ktoré tam údajne žili. Údajné bosorky Katka Šnajderová, Abdonička či Jamborka však boli v skutočnosti liečiteľkami, ktoré mnohé Ružindolčanky inšpirujú dodnes.

"Vzhľadom na počasie, ktoré podujatiu neprialo, sme sa rozhodli väčšinu programu uskutočniť oproti plánu pod strechou. V rámci bohatého programu pre deti a dospelých sa návštevníci dozvedeli o bylinkách, ktoré ružindolské ľudové liečiteľky v minulosti využívali, ale aj to, ako sa dá s nimi pracovať dnes," uviedol Prostinák.V rámci podujatia bol pripravený aj program pre deti. "Prišli učiteľka lietania na metle, kováči odetí v čertovských kostýmoch či výrobcovia čarovných prútikov. Okrem toho sa milovníkom vína a medu predstavilo to najlepšie, čo obec ponúka," informoval o tom pracovník organizácie cestovného ruchu.

Vinársku tradíciu v Ružindole odrážajú najmä tamojšie vinárstva. Záujemcom boli k dispozícii stánky s ich najlepšími vínami, nechýbali ani záhradkári, ktorí ponúkli zeleninu a ovocie. Staršie generácie pripravili lokálne gastronomické špeciality a dobroty starých mám.