Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 15. jún 2025Meniny má Vít
< sekcia Stalo sa vtedy

FOTO Z ARCHÍVU: Slovensko 1938 – 45: Bombardovanie Bratislavy

Následky leteckého útoku na hlavné mesto Bratislava dňa 16. júna 1944. Zdroj: Slovenský národný archív. Foto: SNA

Seriál vznikol v rámci projektu spolupráce TASR a Slovenského národného archívu.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00


Lietadlá americkej armády 16. júna 1944 bombardovali Bratislavu - hlavné mesto vtedajšej vojnovej Slovenskej republiky. Cieľom spojeneckých síl bola rafinéria Apollo, ktorá zásobovala pohonnými hmotami nemecké vojsko. Nálet si vyžiadal stovky obetí na ľudských životoch a nemalé hospodárske škody.

Podľa slov zástupca riaditeľa Vojenského historického ústavu (VHÚ) Petra Šumichrasta, túto udalosť využila propaganda vojnovej Slovenskej republiky. Dôkazom je aj článok v denníku Gardista jeden deň po pohrebe obetí náletu, ktorý mal titulok Nezradíme preliatu krv. Desiatky záberov na horiace a zničené objekty zverejnila vtedajšia štátna Slovenská tlačová kancelária (STK) pod názvom „Teroristický letecký útok na hlavné mesto Bratislavu 16. 6. 1944".

Následky leteckého útoku na hlavné mesto Bratislava dňa 16. júna 1944. Zdroj: Slovenský národný archív.
Foto: SNA


"Bojový let amerických bombardérov sa začal krátko pred šiestou hodinou, keď na leteckej základni Lecce, v južnom cípe Talianska, začali štartovať štvormotorové bombardéry typu B-24 Liberator. Ich úlohou, ako aj úlohou letcov ďalších troch bombardovacích skupín, bolo vykonať bombardovací nálet na bratislavskú rafinériu minerálnych olejov Apollo, ako aj ďalšie nepriateľské ciele vojenského charakteru," uviedol v jednej z relácií TASR TV vojenský historik Šumichrast. Údaje o obetiach bombardovania sa rôznia. Niektoré zdroje uvádzali počty mŕtvych od 70 po 300, ale podľa vtedajšej Civilnej protileteckej obrany ich počet presiahol 770.

Podľa dobových správ bolo v areáli Apollky počas náletu zabitých 74 zamestnancov, ďalšie obete zaznamenali v meste, kde dopadli bomby. Bratislavská rafinéria bola zničená na 80 percent. Medzi obeťami boli podľa dostupných informácií traja vojaci slovenskej armády, ostatní boli zamestnanci Apollky a ďalší civilisti. Na pohrebe obetí sa na Ústrednom cintoríne v Slávičom údolí zúčastnili 19. júna tisíce ľudí. V bratislavských nemocniciach ošetrili po nálete 585 osôb a 717 osôb bolo nezvestných.