Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 14. jún 2025Meniny má Vasil
< sekcia Stalo sa vtedy

FOTOGRAFIE Z ARCHÍVU: Slovensko 1938 – 45: Stavba cesty cez Branisko

Na snímke slávnostné otvorenie stavby cesty „Branisko“ na horskom priesmyku Branisko na východnom Slovensku. Zhromaždení hostia a pracovníci stavby 1. novembra 1940. Zdroj: Slovenský národný archív. Foto: SNA

Seriál vznikol v rámci projektu spolupráce TASR a Slovenského národného archívu.



Pohorie Branisko sa nachádza na hraniciach regiónov Spiš a Šariš na východnom Slovensku a jeho najvyšším bodom je Smrekovica v nadmorskej výške 1200 metrom. Práve cez spomínaný horský masív prechádza cesta 1/ 18, ktorá bola desaťročia najdôležitejším cestným dopravným spojením.

Legendárnu cestu prechádzajúcu cez Branisko si vodiči vždy spájali s kolónami vozidiel, krkolomnými zákrutami, dopravnými nehodami či nepriaznivým počasím. Dopravu cez horský priesmyk odbremenil v roku 2003 päťkilometrový tunel.

Na snímke slávnostné otvorenie stavby cesty „Branisko“ na horskom priesmyku Branisko na východnom Slovensku 1. novembra 1940. Ťažká technika a nákladné autá pripravené na stavebné práce. Zdroj: Slovenský národný archív.
Foto: SNA


Stará cesta 1. triedy cez toto pohorie sa dnes tiahne zo spišskej strany kilometrami zákrut až do výšky 750 metrov nad morom do sedla „Chválabohu“ a potom klesá do šarišskej obce Široké. Prepojenie existovala už pred 440 rokmi a využívali ho aj povozy uhorskej pošty.

K strategický dopravným komunikáciám zaradila túto cestu aj vláda vojnovej Slovenskej republiky, ktorá do obnovy prepojenia investovala nemalé peniaze. Podľa záznamov z databázy Slovenského národného archívu, začiatkom novembra v roku 1940 venovala stavbe mimoriadnu pozornosť aj vtedajšia vláda a slávnostné otvorenie stavby sledovali stovky ľudí.

Na snímke slávnostné otvorenie stavby cesty „Branisko“ na horskom priesmyku Branisko na východnom Slovensku za účasti šéfa úradu propagandy Karola Murgaša 1. novembra 1940. Zdroj: Slovenský národný archív.
Foto: SNA


Zdroj: www..wikipedia.org, Slovenský národný archív