Podľa dobových údajov sa predbežne vodná nádrž, ktorá má rozlohu 2.160 ha, naplní pri zemnej hrádzi do výšky päť metrov nad úroveň terénu. V napĺňaní sa má pokračovať po dokončení niektorých dielčích častí a po kontrolných meraniach a zhodnotení technických kritérií kvality zemnej hrádze.
„Na dne jazera zostane zatopených 800 ha poľnohospodárskej pôdy a bolo potrebné presídliť 13 obcí a osád. Zásoby vody z materskej nádrže však zabezpečia zavlažovanie vyše 100.000 ha úrodnej pôdy, okolo dolného toku Váhu v okrese Trnava, kde sú klimatické podmienky pre poľnohospodárstvo značne priaznivejšie ako na Liptove," uvádza sa v archívnej správe TASR.
Viac fotografií nájdete TU
Vzhľadom na veľký objem nádrže sa predpokladalo dosiahnutie maximálnej prevádzky hladiny až v roku 1976. Vodná nádrž mala podporiť predovšetkým energetiku.
„V samotnom vodnom diele budú mať štyri turbíny výkon viac ako 200 MW, čo je spolu s Bešeňovskou elektrárňou viac ako jedna tretina výkonu všetkých terajších 15 hydroelektrární na Váhu,“ píše sa v dobovej správe.
Výstavbu vodného diela zabezpečovala spoločnosť Váhostav v rokoch 1965 – 1975. Zaplavených bolo spolu 13 obcí: Čemice, Demčín, Liptovská Mara, Liptovská Sielnica, Nižné Dechtáre, Paludza, Parížovce, Ráztoky, Sestrč, Sokolče, Vrbie, Vyšné Dechtáre a časť obce Liptovský Trnovec. Svoje domovy opustilo viac ako 4 000 ľudí.