Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 28. november 2023
< sekcia Útok na Ukrajinu

Baerbocková prisľúbila Ukrajine ďalšiu pomoc 20 miliónov eur

Na archívnej snímke nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková. Foto: TASR/AP

Šéfka nemeckej diplomacie navštívila aj elektrickú rozvodňu pri ukrajinskom hlavnom meste, ktorá zabezpečuje veľkú časť dodávok elektriny v regióne.

Kyjev 11. septembra (TASR) - Nemecko prisľúbilo Ukrajine ďalšiu humanitárnu pomoc v hodnote 20 miliónov eur. V pondelok v Kyjeve to uviedla nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková. TASR správu prevzala zo stanice CNN.

Baerbocková v pondelok nečakane zavítala do Kyjeva. Ide o jej štvrtú návštevu na Ukrajine od začiatku ruskej invázie vo februári 2022. Stretla sa s ukrajinským rezortným kolegom Dmytrom Kulebom aj s prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Šéfka nemeckej diplomacie navštívila aj elektrickú rozvodňu pri ukrajinskom hlavnom meste, ktorá zabezpečuje veľkú časť dodávok elektriny v regióne. Podľa ukrajinských zdrojov ju niekoľkokrát zasiahli ruské rakety a bezpilotné lietadlá.

"Len minulý rok" cielilo na ukrajinské energetické zdroje 1500 raketových útokov a krajina sa pripravuje na budúcu zimu posilnením svojich elektrární, uviedla Baerbocková na spoločnej tlačovej konferencii s Kulebom. Rusko podľa nej "očividne plánuje útočiť opäť na jeseň a v zime".

Na tému poskytnutia riadených striel Taurus Kyjevu Baerbocková povedala, že Nemecko stále nie je pripravené urobiť toto rozhodnutie. Rovnako ako v prípade dodávky systému protivzdušnej obrany Iris-T a ďalších nemeckých zbraní "najskôr musia byť vyjasnené všetky otázky", povedala.