Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 4. marec 2024Meniny má Kazimír
< sekcia Útok na Ukrajinu

Blinken varoval pred intenzívnejšou spoluprácou KĽDR s Ruskom

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a juhokórejský minister zahraničných vecí Park Jin počas tlačovej konferencie 9. novembra 2023 v Soule. Foto: TASR/AP

USA v októbri oznámili, že Severná Kórea dodala Rusku vyše 1000 kontajnerov s vojenským vybavením a muníciou na podporu vo vojne proti Ukrajine.

Soul 9. novembra (TASR) - Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vo štvrtok varoval pred intenzívnejšou vojenskou spoluprácou Severnej Kórey a Ruska. Zároveň vyzval Čínu, aby pomohla zastaviť "nebezpečné" konanie KĽDR. TASR o tom informuje na základe správ agentúry AFP.

Blinken na spoločnej tlačovej konferencii s juhokórejským ministrom zahraničných vecí Park Činom v Soule uviedol, že USA a Južná Kórea "zdieľajú vážne obavy z posilnenej a nebezpečnej vojenskej spolupráce KĽDR s Ruskom".

"Sme svedkami toho, že KĽDR poskytuje Rusku vojenské vybavenie na podporu jeho agresie na Ukrajine, ale zároveň vidíme, že aj Rusko poskytuje KĽDR technológie a podporuje jej vojenské programy," uviedol Blinken.

Zároveň vyzval Čínu, aby pomohla zastaviť "destabilizujúce" konanie Severnej Kórey. "Čína má so Severnou Kóreou jedinečný vzťah, vďaka ktorému má skutočný vplyv. Očakávame, že ho využije a zohrá konštruktívnu úlohu pri snahe zastaviť nezodpovedné a nebezpečné správanie sa Severnej Kórey," uviedol Blinken s tým, že tým myslí napríklad odpaľovanie rakiet.

Blinken prišiel na návštevu Soulu po stretnutí ministrov zahraničných vecí krajín skupiny G7 v Japonsku. Vo štvrtok sa stretol aj s juhokórejským prezidentom Jun Sok-jolom.

USA v októbri oznámili, že Severná Kórea dodala Rusku vyše 1000 kontajnerov s vojenským vybavením a muníciou na podporu vo vojne proti Ukrajine. Domnievajú sa, že za dodávku munície severokórejský vodca Kim Čong-un od Moskvy požaduje pokročilé ruské zbraňové technológie.