Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. júl 2024Meniny má Oľga
< sekcia Útok na Ukrajinu

EÚ začne prístupové rozhovory s Ukrajinou a Moldavskom budúci utorok

Na archívnej snímke z 28. februára 2023 zľava vlajka Európskej únie (EÚ) a Ukrajiny v Düsseldorfe. Foto: TASR/AP

Ukrajina podala žiadosť o vstup do 27-člennej EÚ po začiatku ruskej invázie vo februári 2022.

Luxemburg 21. júna (TASR) - Členské štáty Európskej únie v piatok formálne schválili začatie prístupových rozhovorov s Ukrajinou a Moldavskom. Ministri krajín EÚ začnú rokovania v Luxemburgu v utorok popoludní najprv s Ukrajinou a potom s Moldavskom, informovala agentúra AFP, na ktorú sa odvoláva TASR.

Ukrajina podala žiadosť o vstup do 27-člennej EÚ po začiatku ruskej invázie vo februári 2022. Moldavsko svoju žiadosť predložilo o mesiac neskôr. Otvorením rokovaní sa tieto dva bývalé sovietske štáty ešte len dostanú na začiatok pravdepodobne niekoľkoročného procesu reforiem, kým sa stanú členmi EÚ, podotýka AFP.

Ukrajine bol udelený štatút kandidátskej krajiny na členstvo v Európskej únii ešte v júni 2022. Vlani v novembri Európska komisia odporučila otvoriť prístupové rokovania s Ukrajinou aj Moldavskom. Vedúci predstavitelia EÚ sa v decembri dohodli na začatí rozhovorov o vstupe Ukrajiny a Moldavska. Aby sa však rokovania mohli začať, mali členovia bloku podpísať formálny rámec tohto procesu.

V júni Európska komisia odporučila spustenie prístupových rokovaní s oboma krajinami, ktoré splnili všetky potrebné podmienky na začatie rozhovorov.

Podľa AFP sa niektorí predstavitelia EÚ snažili urýchliť začatie prístupových rozhovorov ešte pred tým, než sa polročného rotujúceho predsedníctva v Rade Európskej únie ujme od 1. júla Maďarsko. To už avizovalo, že nemá v úmysle viesť s Ukrajinou žiadne kolá rokovaní.