Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 24. máj 2024Meniny má Ela
< sekcia Útok na Ukrajinu

Izrael pošle Ukrajine 100 ton humanitárnej pomoci

Na snímke ľudia odpočívajú v kyjevskom metre, kde sa ukrývajú pred ruskými náletmi 25. februára 2022 v Kyjeve. Foto: TASR/AP

Izrael sa pripravuje na zvýšený počet ukrajinských Židov, ktorí emigrujú do krajiny.

Jeruzalem 27. februára (TASR) - Izrael pošle letecky nasledujúce dva dni 100 ton humanitárnej pomoci Ukrajine, oznámil v nedeľu izraelský premiér Naftali Bennett v Jeruzaleme. Správu priniesla tlačová agentúra DPA.

"Pošleme súpravy na čistenie vody, lekárske vybavenie, ako aj lieky, stany, prikrývky, spacie vaky a ďalšie vybavenie pre civilistov, ktorí nie sú vo svojich domovoch, ale vonku v studenom zimnom počasí," uviedol Bennett.

Bennett nereagoval na správy, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ho v telefonáte požiadal o sprostredkovanie rokovaní medzi Ruskom a Ukrajinou, na ktorú útočí ruská armáda.

Podľa izraelského ministerstva obrany opustilo Ukrajinu od štvrtka nadránom, keď Rusko začalo útočiť na ukrajinské územie, približne 2000 Izraelčanov. Izrael sa pripravuje na zvýšený počet ukrajinských Židov, ktorí emigrujú do krajiny.

Židovský úrad zodpovedný za migráciu uviedol, že zriadil šesť kontaktných bodov na hraničných priechodoch medzi Ukrajinou a Poľskom, Rumunskom, Maďarskom a Moldavskom.

Izraelský minister zahraničných vecí Jair Lapid odsúdil ruskú inváziu na Ukrajinu, ale Izrael si zachováva dobré vzťahy s oboma krajinami.

Izrael je tiež závislý od ochoty Ruska v súvislosti s konfliktmi so Sýriou, kde je Rusko vojensky prítomné, a s Iránom.