Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 3. marec 2024Meniny má Bohumil, Bohumila
< sekcia Útok na Ukrajinu

Zo sirotinca v Ľvove previezli do bezpečia na Slovensku 49 detí

Vlak odchádza z Ukrajiny do susedných krajín na železničnej stanici v Ľvove na západnej Ukrajine, v sobotu 26. februára 2022. Foto: TASR/AP

Podľa kraja v ubytovacích priestoroch v Drienici dostanú siroty a polosiroty z Ľvova základné potreby i čas na oddych či aklimatizáciu.

Košice 27. februára (TASR) – Košický samosprávny kraj (KSK) v spolupráci so zmluvným autobusovým dopravcom v nedeľu previezol z hraničného priechodu vo Vyšnom Nemeckom 49 detí zo sirotinca v ukrajinskom Ľvove. "Chlapci vo veku od šiestich do 16 rokov sú aktuálne v Dome mamy Margity v Drienici, kde sa o nich ešte zopár dní postarajú saleziáni Dona Bosca na Slovensku. Neskôr nájdu dočasný domov u rodín, ktoré majú priestory na prijatie chlapcov po dvojiciach," informoval predseda KSK Rastislav Trnka.

Konštatoval, že medzi vojnovými utečencami hľadajúcimi bezpečie sú aj deti, ktoré nemajú rodičov. Príchod detí v núdzi očakával kraj už v sobotu (26. 2.) večer. Autobus spoločnosti eurobus s jedlom a materiálnou pomocou čakal na hraniciach celú noc.

Podľa KSK v ubytovacích priestoroch v Drienici dostanú siroty a polosiroty z Ľvova základné potreby i čas na oddych či aklimatizáciu. V najbližších dňoch týchto chlapcov po dvojiciach odvezú do rodín najmä v Košiciach, Prešove a ich okolí, kde sa o nich postarajú ochotné rodiny. "Na ceste za bezpečím zdržala deti administratíva na hraniciach, keďže ide o vojnových utečencov, ktorí cestovali bez prítomnosti zákonného zástupcu či saleziánov. Tí museli ostať na Ukrajine z dôvodu stanného práva," uviedla hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.