Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. marec 2024Meniny má Albín
< sekcia Útok na Ukrajinu

Maďarský parlament schválil ďalšie predĺženie núdzového stavu

Na archívnej snímke maďarský parlament. Foto: TASR

Parlament 3. mája poveril vládu predĺžením stavu núdze spôsobeného vojnou na Ukrajine do 25. novembra.

Budapešť 6. novembra (TASR) - Poslanci maďarského Národného zhromaždenia v pondelok schválili ďalšie predĺženie núdzového stavu, ktorý vyhlásil premiér Viktor Orbán vlani 24. mája pre ozbrojený konflikt na Ukrajine. S odvolaním sa na server index.hu o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Návrh na predĺženie stavu núdze do 23. mája 2024 bol predložený poslancom v rámci návrhu novely zákona o predchádzaní a zvládaní následkov ozbrojeného konfliktu v susednej krajine, ako aj o riešení maďarských následkov humanitárnej katastrofy súvisiacej s konfliktom.

Parlament 3. mája poveril vládu predĺžením stavu núdze spôsobeného vojnou na Ukrajine do 25. novembra.

Zákonodarný zbor vlani 1. novembra rozhodol, že vláda môže príležitostne požiadať Národné zhromaždenie o predĺženie núdzového stavu nad 30 dní, najviac však na 180 dní.

Novelou zákona o koordinácii obranných a bezpečnostných činností súvisiacich s predĺžením výnimočného stavu možno núdzový stav predĺžiť viackrát.

Predkladatelia návrhu v zdôvodnení uviedli, že osobitné právne predpisy viacerých európskych krajín určujú časový limit na núdzový stav. "Vzhľadom na skutočnosť, že počas núdzového stavu je možné prijímať aj opatrenia obmedzujúce základné práva, je opodstatnené určiť časový limit na predĺženie núdzového stavu parlamentom," píše sa v zdôvodnení vlaňajšej novely.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)