Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. marec 2024Meniny má Albín
< sekcia Útok na Ukrajinu

Ministri G7 budú podporovať Kyjev napriek napätiu na Blízkom východe

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba v pozadí na obrazovke a zľava doprava v smere hodinových ručičiek nemecká ministerka zahraničných Annalena Baerbocková, americký minister zahraničných vecí Antony Blinken, japonská ministerka zahraničných vecí Joko Kamikawaová, kanadská ministerka zahraničných vecí Melanie Jolyová, francúzska ministerka zahraničných vecí Catherine Colonnová, taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani, šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell a britský minister zahraničných vecí James Cleverly počas druhého dňa stretnutia ministrov zahraničných vecí krajín G7 v Tokiu 8. novembra 2023. Foto: TASR/AP

Ministri zároveň vyzvali Čínu, aby Rusku vo vojne proti Ukrajine nepomáhala, naliehala na ukončenie vojenskej agresie a aby podporila mier.

Tokio 8. novembra (TASR) - Ministri zahraničných vecí krajín skupiny G7 v stredu vyhlásili, že aj napriek napätiu na Blízkom východe budú naďalej podporovať Ukrajinu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

"Nikdy neodvoláme svoj záväzok podporovať boj Ukrajiny za svoju nezávislosť, suverenitu a územnú celistvosť," uviedli ministri v spoločnom vyhlásení po rokovaniach v Japonsku.

Japonská ministerka zahraničných vecí Jóko Kamikawová zároveň povedala, že "napriek zvýšenému napätiu na Blízkom východe je dôležité, aby G7 vyslala medzinárodnému spoločenstvu jasné stanovisko, že nikdy neprestane podporovať Ukrajinu".

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková upozornila, že niektoré krajiny pozorne sledujú, ako bude skupina pokračovať v podpore Ukrajiny.

Ministri zároveň vyzvali Čínu, aby Rusku vo vojne proti Ukrajine nepomáhala, naliehala na ukončenie vojenskej agresie a aby podporila mier. Privítali účasť Číny na mierových rokovaniach, ktoré vedie Ukrajina.

Na summite G7 v Tokiu sa cez videohovor zúčastnil aj ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.

Ukrajina sa v súčasnosti pripravuje na druhú zimu vo vojne a obáva sa, že Rusko začne výraznejšie útočiť na jej energetickú infraštruktúru. Minulý rok zostali v dôsledku takýchto útokov bez kúrenia a elektriny tisíce ľudí.