Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. marec 2024Meniny má Fridrich
< sekcia Útok na Ukrajinu

Na hranici s Ukrajinou zriadili prvé hotspoty pre utečencov

Utečenci z Ukrajiny prechádzajú cez hraničný priechod vo Vyšnom Nemeckom. Vyšné Nemecké, 25. februára 2022. Foto: TASR - Milan Kapusta

O počte zriadených hotspotov bude operatívne rozhodovať Koordinačný štáb v Sobranciach.

Bratislava 27. februára (TASR) – Na hranici s Ukrajinou vznikli v nedeľu prvé hotspoty pre utečencov, a to vo Vyšnom Nemeckom, Ubli a Uliči. V pondelok (28.2.) pribudne ďalší na hraničnom priechode Veľké Slemence. K dispozícii budú 24 hodín, sedem dní v týždni, a to na urýchlenie administratívneho procesu, ktorý absolvuje každá osoba prichádzajúca z Ukrajiny. Informovalo o tom Ministerstvo vnútra (MV) SR na sociálnej sieti.

Hotspoty pod gesciou Policajného zboru (PZ) a Migračného úradu MV SR zriadili v reakcii na nárast počtu utečencov z vojnou postihnutej Ukrajiny. Činnosť začnú vykonávať v priebehu pondelka. Aktuálne riešia ich materiálno-technické vybavenie, zabezpečenie informačných technológií a spojazdnenie informačných systémov. "Podľa potreby budú v týchto stanoch poskytovať služby aj humanitárne organizácie zamerané na poskytovanie pomoci ľuďom v tiesni pod gesciou ministerstva zdravotníctva," uviedol rezort vnútra.

O počte zriadených hotspotov bude operatívne rozhodovať Koordinačný štáb v Sobranciach. "Hotspoty neslúžia ako ďalšie hraničné priechody, ich úlohou je poskytnúť súčinnosť príslušníkom PZ, ktorí vybavujú proces vstupu cudzincov na naše územie, a tak zrýchliť administratívny proces vybavovania všetkých potrebných úkonov pre ich zotrvanie na území Slovenskej republiky," oznámilo ministerstvo.