Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. február 2024Meniny má Etela
< sekcia Útok na Ukrajinu

Pred ambasádou USA v Moskve sa objavili symboly podporujúce inváziu

Poškodená materská škola po útoku ruského bezpilotného lietadla v Kyjeve na Ukrajine v sobotu 25. novembra 2023. Foto: TASR/AP

Pred americkým veľvyslanectvom v Moskve osadili veľké písmená "Z", "V" a "O" symbolizujúce podporu pre ruské jednotky bojujúce na Ukrajine.

Moskva 30. novembra (TASR) - Pred americkým veľvyslanectvom v Moskve osadili veľké písmená "Z", "V" a "O" symbolizujúce podporu pre ruské jednotky bojujúce na Ukrajine. Informuje o tom vo štvrtok agentúra AFP pripomínajúc, že zmienené písmená latinskej abecedy používajú ako označenie ruské invázne sily na Ukrajine.

Pod bielymi písmenami, umiestnenými na tmavých podstavcoch s maskovacím vzorom, sa nachádzajú ruské slová, ktoré majú zrejme demonštrovať význam uvedených symbolov: za víťazstvo (Z), sila v pravde (V) a odvážni (O).

Ruskí nacionalistickí aktivisti pred americkú ambasádu už roky umiestňujú rôzne prokremeľské symboly a odkazy podporujúce protizápadnú zahraničnú politiku Moskvy.

Viaceré západné krajiny v reakcii na ruskú agresiu voči Ukrajine premenovali ulice, na ktorých sa u nich nachádzajú ruské ambasády, a to tak, aby sa v ich novom názve odrážala podpora Ukrajiny či kritikov Kremľa.

Napríklad ulica, na ktorej sa nachádza ruské veľvyslanectvo vo Washingtone, bola premenovaná na počesť zavraždeného ruského politika a kritika Kremľa Borisa Nemcova.

Vzťahy medzi Moskvou a Washingtonom sú aktuálne na najnižšej úrovni od studenej vojny. USA a ich spojenci uvalili na Moskvu pre vojnu na Ukrajine bezprecedentné sankcie, pričom Kyjev pri obrane proti ruským silám podporujú aj dodávkami vojenskej pomoci.