Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 30. november 2023Meniny má Ondrej a Andrej
< sekcia Útok na Ukrajinu

Rumunsko stavia pri hraniciach s Ukrajinou protiletecké kryty

Na archívnej snímke protiletecký kryt. Foto: TASR/AP

Okrem krytov v Plauru budú opatrenia zahŕňať aj varovania pred prípadnou "hrozbou padajúcich prvkov", ktoré sa na telefónoch zobrazia Rumunom žijúcim v blízkosti pohraničných ukrajinských prístavov.

Bukurešť 12. septembra (TASR) - Rumunsko začalo v blízkosti ukrajinských hraníc s výstavbou protileteckých krytov pre tamojších obyvateľov. Oznámilo to v utorok rumunské ministerstvo obrany, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

Dva kryty pre obyvateľov pohraničnej dediny Plauru stavia približne 50 rumunských vojakov. Bukurešť k ich výstavbe pristúpila po tom, ako sa v sobotu pri tejto dedine úlomky dronu podobného tým, aké používa ruská armáda. Ďalšie trosky sa v rovnakej oblasti našli aj niekoľko dní predtým.

Rumunsko už skôr začalo posilňovať opatrenia zamerané na monitorovanie a bezpečnosť svojho vzdušného priestoru, čím reagovalo na opakované ruské útoky v blízkosti rumunsko-ukrajinských hraníc.

Rumunský Národný výbor pre výnimočné situácie (CNSU) uplynulý piatok rozhodol, že v delte Dunaja budú zavedené opatrenia na ochranu pred hrozbami zo vzduchu, a tiež príslušné výstražné mechanizmy.

Okrem krytov v Plauru budú opatrenia zahŕňať aj varovania pred prípadnou "hrozbou padajúcich prvkov", ktoré sa na telefónoch zobrazia Rumunom žijúcim v blízkosti pohraničných ukrajinských dunajských prístavov.

Rusko v poslednom období opakovane útočilo na ukrajinské prístavy Reni, Izmajil a Kilija. Tie sú na dohľad od rumunských obcí na opačnom brehu rieky Dunaj.