Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 24. máj 2024Meniny má Ela
< sekcia Útok na Ukrajinu

Šipoš: Sme pripravení v SR zorganizovať mierové rokovania

Na archívnej snímke predseda poslaneckého klubu a poslanec NRSR za OĽaNO Michal Šipoš. Foto: TASR Jaroslav Novák

Podpredseda NR SR Juraj Blanár (Smer-SD) tvrdí, že sú pripravení operatívne zasadať v parlamente, aby mohli utečencom pomôcť.

Bratislava 27. februára (TASR) - Slovensko je pripravené zorganizovať mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom. V nedeľnej diskusnej relácii O 5 minút 12 v RTVS to vyhlásil poslanec Národnej rady (NR) SR Michal Šipoš (OĽANO). Hlavné mesto SR Bratislava bolo totiž spomenuté ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským ako jedno z možných miest stretnutia zástupcov Ukrajiny a Ruska.

"Sme pripravení takýto samit zorganizovať. Urobíme všetko pre mier," vyhlásil poslanec. Zároveň deklaroval, že pomoc Slovenska Ukrajine už presiahla výšku 12 miliónov eur a ďalšia podpora je "na ceste". Vyzdvihol aj podporu slovenských miest a obcí, ale i dobrovoľníkov. "Zomkol sa celý národ," povedal.

Ukrajincom, ktorí utekajú pred vojnou, chce Slovensko ponúknuť aj príspevok na bývanie, zdravotnú starostlivosť, jedlo i základné potreby. V koalícii je podľa Šipoša na tom dohoda a jednotlivé formy pomoci bude schvaľovať postupne vláda SR. "Snažíme sa efektívne reflektovať na žiadosti ukrajinskej strany," podotkol. Deklaruje, že všetkým utečencom z Ukrajiny sa bude Slovensko snažiť pomôcť. Avizuje aj spoluprácu s ďalšími krajinami Európskej únie.

Podpredseda NR SR Juraj Blanár (Smer-SD) tvrdí, že sú pripravení operatívne zasadať v parlamente, aby mohli utečencom pomôcť. "Všetko, čo sa bude týkať pomoci utečencom, sme pripravení podporiť," deklaroval. Taktiež ocenil postoj samospráv, ktoré sa rozhodli pomáhať aj bez toho, aby ich na to vyzvala vláda.

Juraj Blanár, foto z archívu.
Foto: TASR - Martin Baumann


Podľa Blanára treba čím skôr ponúknuť miesto na Slovensku na rokovanie medzi zástupcami Ruska a Ukrajiny. "Voláme po mierovom riešení a v tom musí byť aj vláda SR aktívna," podotkol.

Šipoš avizuje podporu návrhu na posilnenie obrany Slovenska zahraničnými vojakmi NATO. Blanár reagoval, že sú pripravení o takomto návrhu rokovať, keď príde do parlamentu, a zvážia jeho dosahy. "Nechceme však nič, čo by mohlo prilievať olej do ohňa," skonštatoval.