Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 3. marec 2024Meniny má Bohumil, Bohumila
< sekcia Útok na Ukrajinu

Šojgu: Ruská armáda postupuje na Ukrajine vo všetkých smeroch

Na archívnej snímke ruský minister obrany Sergej Šojgu. Foto: TASR/AP

Ruský rezort obrany v stredu informoval, že jeho sily dobyli obec Chromove na predmestí Bachmutu.

Moskva 1. decembra (TASR) - Ruská armáda na Ukrajine postupuje vo všetkých smeroch, vyhlásil v piatok ruský minister obrany Sergej Šojgu. Podľa analytikov sa však front na Ukrajine hýbe len málo, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

"Naši vojaci konajú schopne a kompetentne, zaujímajú priaznivejšie pozície a rozširujú zóny kontroly všetkými smermi," uviedol Šojgu.

Napriek tomu, že frontová línia sa tento rok veľmi nepohla, prebiehajú na fronte stále intenzívne boje. V poslednom období to je najmä priemyselné mesto Avdijika. Rusko v októbri obnovilo svoju snahu o jeho dobytie a podľa analytikov dosiahlo isté územné zisky za cenu obrovských ľudských strát.

"Ruskí vojaci spôsobujú ukrajinským silám účinne škody z ostreľovania a výrazne znižujú ich bojové schopnosti," uviedol Šojgu.

Ruský rezort obrany v stredu informoval, že jeho sily dobyli obec Chromove na predmestí Bachmutu.

Ukrajina uviedla, že Rusko značne zvýšilo svoje vojenské aktivity na východe krajiny. Ukrajinskí vojaci sa však podľa Kyjeva stále držia.

V júni spustila Ukrajina svoj dlho očakávaný protiútok. Postup však spomalili, prípadne zastavili dobre zaistené ruské pozície. Pred približne dvoma týždňami Kyjev uviedol, že zatlačil ruské sily niekoľko kilometrov od brehov rieky Dneper. Ak sa tieto informácie potvrdia, išlo by podľa AFP o prvý výrazný postup ukrajinskej armády od začiatku protiofenzívy.