Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 29. február 2024
< sekcia Útok na Ukrajinu

Stoltenberg: Putinov stav jadrovej pohotovosti je nezodpovedný

Na archívnej snímke Jens Stoltenberg v Bruseli v piatok 25. februára 2022. Foto: TASR/AP

Stoltenberg ďalej uviedol, že Rusko uskutočňuje rozsiahlu vojenskú inváziu do suverénneho, mierumilovného štátu.

Washington/Londýn 27. februára (TASR) - Rozhodnutie ruského prezidenta Vladimira Putina uviesť do stavu pohotovosti jadrové sily sa rovná "nezodpovednému" správaniu, uviedla v nedeľu Severoatlantická aliancia (NATO). TASR správu prevzala od agentúry AFP.

"Toto je nebezpečná rétorika. Je to správanie, ktoré je nezodpovedné," povedal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg pre stanicu CNN v čase zvýšeného napätia v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu.

"Samozrejme, keď túto rétoriku skombinujete s tým, čo robia na území Ukrajiny, vedú vojnu proti jednej nezávislej suverénnej krajine, vykonávajú plnohodnotnú inváziu na Ukrajinu. Toto pridáva situácii závažnosť," podotkol šéf NATO.

Spojené štáty a Európa musia "skutočne stáť pri sebe" v reakcii na vojenskú agresiu Ruska na Ukrajine a "výhražnej rétorike", povedal Stoltenberg pre stanicu BBC s tým, že aliancia "nechce vojnu". "NATO nechce vojnu s Ruskom, my sa neusilujeme o konfrontáciu," dodal.

"Sme obranná aliancia, ale potrebujeme uistiť, že tu nie je priestor pre nedorozumenie, nesprávny odhad našej schopnosti brániť a chrániť spojencov," uviedol ďalej Stoltenberg.
Na snímke vlajky členských štátov NATO vejú pred sídlom NATO v Bruseli 22. februára 2022.
Foto: TASR/AP

NATO má po prvý raz nasadiť svoje sily rýchlej reakcie na posilnenie svojho východného krídla tvárou v tvár ruskej invázii na Ukrajinu, pripomína AFP.

USA a Európa "potrebujú skutočne stáť pri sebe... proti agresívnym akciám Ruska proti Ukrajine, ale aj proti výhražnej rétorike prichádzajúcej z Moskvy," povedal Stoltenberg. Ako dodal, "presne to robíme posilnením vojenskej prítomnosti NATO na východe."

Stoltenberg ďalej uviedol, že Rusko "uskutočňuje rozsiahlu vojenskú inváziu do suverénneho, mierumilovného štátu" a "niet pochýb", že je za to zodpovedný prezident Vladimir Putin, píše AFP.

"Hlavnou zodpovednosťou a kľúčovou úlohou NATO" však podľa Stoltenberga zostáva zabrániť útoku proti členskej krajine.

"Ukrajina je vysoko ceneným partnerom, podporujeme ich, ale Ukrajina nie je pokrytá rovnakým typom bezpečnosti, absolútnou bezpečnosťou... ktorá platí pre spojencov z NATO," uzavrel Stoltenberg.