Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. február 2024Meniny má Etela
< sekcia Útok na Ukrajinu

Tisíce ľudí sa zišli v Prahe na podporu Ukrajiny

Ľudia s ukrajinskou vlajkou protestovali proti ruskej invázii na Ukrajinu v nedeľu 27. februára 2022 na Václavskom námestí v Prahe. Foto: TASR/AP

Perebyjnis sa počas svojho príhovoru Česku poďakoval za podporu a pomoc Ukrajine. Ukrajinský veľvyslanec takisto vyjadril presvedčenie, že Ukrajina v konflikte zvíťazí, píšu Novinky.cz.

Praha 27. februára (TASR) - Tisíce ľudí sa zišli v nedeľu popoludní na Václavskom námestí v Prahe, aby podporili Ukrajinu, ktorá od štvrtka čelí ruskej invázii. TASR informuje na základe správy spravodajského servera Novinky.cz.

Zhromaždenie, ktoré sa koná pod heslom "Stojíme za Ukrajinou", zvolal spolok Milion chvilek pro demokracii. Vystúpili na ňom český premiér Petr Fiala i ukrajinský veľvyslanec v ČR Jevhen Perebyjnis.

Mnohí z účastníkov zhromaždenia mali na oblečení modro-žlté stužky a niesli transparenty s nápismi namierenými proti ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi a vojne, píše server Novinky.cz. V dave stáli i plačúce osoby a niektorí ľudia mali v rukách modré a žlté kvety.

Perebyjnis sa počas svojho príhovoru Česku poďakoval za podporu a pomoc Ukrajine. Ukrajinský veľvyslanec takisto vyjadril presvedčenie, že Ukrajina v konflikte zvíťazí, píšu Novinky.cz.

Premiér Fiala povedal, že ruského prezidenta Vladimira Putina je potrebné zastaviť. Pripomenul, že svet prijal voči Rusku tvrdé sankcie.

V Prahe sa podľa Noviniek.cz konala demonštrácia aj pred budovou ruského veľvyslanectva. Spravodajský webový portál Českého rozhlasu, iRozhlas.cz, informuje o proteste, ktorý sa konal v Brne. Podvečer sa majú demonštranti stretnúť i v Českých Budejoviciach, dodal iRozhlas.cz.

Zhromaždenia a akcie na podporu Ukrajiny sa v nedeľu konali aj v ďalších európskych mestách.

Berlínska polícia uviedla, že viac než 100.000 ľudí sa v nedeľu zúčastnilo na pochode v nemeckej metropole (Berlín) na znak solidarity s Ukrajinou.

Ruskí protivojnoví aktivisti vyšli v nedeľu do ulíc viacerých ruských miest napriek každodennému zatýkaniu stoviek demonštrantov, informovala agentúra AFP.