Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. december 2023Meniny má Edmund
< sekcia Útok na Ukrajinu

Ukrajina: Skupiny ruských dronov útočili na prístav Izmajil na Dunaji

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Rusko po odstúpení od obilnej dohody, ktorá umožňovala vývoz ukrajinského obilia z čiernomorských prístavov do ďalších častí sveta, vystupňovalo útoky na južné oblasti Ukrajiny.

Kyjev 13. septembra (TASR) - Ruské drony poškodili ukrajinský prístav Izmajil na rieke Dunaj, spôsobili požiar a zranenia civilistov, oznámil v stredu gubernátor Odeskej oblasti Oleh Kiper. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.

Rusko po odstúpení od obilnej dohody, ktorá umožňovala vývoz ukrajinského obilia z čiernomorských prístavov do ďalších častí sveta, vystupňovalo útoky na južné oblasti Ukrajiny - Odeskú a Mykolajivskú. Práve tam sa nachádzajú prístavy a infraštruktúra, ktoré sú dôležité pre vývoz ukrajinských poľnohospodárskych produktov.

Rusko "zasa útočilo na juh Odeskej oblasti," napísal gubernátor Kiper na platforme Telegram.

"Niekoľko skupín dronov bolo pri útokoch zacielených na Izmajilský okres," spresnil.

"Zaznamenané boli škody na prístave a na ďalšej civilnej infraštruktúre... záchranári hasia požiar," dodal gubernátor.

Podľa neho utrpelo zranenia šesť civilistov a previezli ich do nemocnice. Z nich traja sú vo vážnom stave a traja ďalší v "menej vážnom" stave.

Kiper už skôr vyzval ľudí v okrese Izmajil, aby sa zdržiavali na bezpečnom mieste, až kým sa neskočia letecké poplachy.

Izmajil sa nachádza na hranici s Rumunskom, členským štátom Severoatlantickej aliancie (NATO). Tento prístav sa stal hlavnou vývoznou trasou pre ukrajinské produkty, keď Rusko v júli odstúpilo od obilnej dohody, sprostredkovanej Organizáciou Spojených národov (OSN) a Tureckom.