Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 29. február 2024
< sekcia Útok na Ukrajinu

Ukrajina vyšetruje útok na vojakov, ktorým odovzdávali vyznamenania

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo večernom videopríhovore vyjadril príbuzným príslušníkov 128.

Kyjev 5. novembra (TASR) – Na Ukrajine otvorili vyšetrovanie po správach o smrti vyše 20 vojakov pri ruskom útoku na ceremóniu neďaleko frontovej línie, na ktorej mali armádnym príslušníkom tento týždeň udeliť vyznamenania. TASR prevzala informácie od agentúr AFP a DPA.

Vojaci sa podľa oficiálnych údajov ukrajinských úradov zišli v piatok v Záporožskej oblasti pri príležitosti Dňa delostrelectva, keď na miesto dopadli ruské strely. V Zakarpatskej oblasti, kde sídli brigáda týchto vojakov, vyhlásili v nedeľu trojdňový smútok.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo večernom videopríhovore vyjadril príbuzným príslušníkov 128. horskej útočnej brigády sústrasť. "Je to tragédia, ktorej sa dalo zabrániť," povedal.

Na sociálnych sieťach ľudia podľa DPA ostro kritizovali vojenské vedenie za to, že takúto ceremóniu v oblasti frontovej línie vôbec povolilo.

Podľa správ úrady a minister obrany Rustem Umerov prípad potvrdili až po tom, ako informácie o útoku dlhšie kolovali na sociálnych sieťach a následne ich prevzali médiá.