Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. marec 2024Meniny má Albín
< sekcia Útok na Ukrajinu

USA oznámili ďalšiu humanitárnu pomoc Ukrajine za 54 miliónov dolárov

Ukrajinský vojak pije vodu v blízkosti granátov a trosiek horiacich vojenských nákladných áut na ulici v Kyjeve na Ukrajine, v sobotu 26. februára 2022. Foto: TASR/AP

Táto nová pomoc bude prúdiť cez mimovládne organizácie.

Washington 27. februára (TASR) - Spojené štáty v nedeľu oznámili, že posielajú Ukrajine novú humanitárnu pomoc za takmer 54 miliónov dolárov, keďže východoeurópska krajina sa musí brániť proti útokom Ruska. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken uviedol, že USA sa zameriavajú na poskytnutie "naliehavých humanitárnych potrieb Ukrajiny a sú súčasťou našej odpovede na premyslený, nevyprovokovaný a neospravedlniteľný útok".

Táto nová pomoc bude prúdiť cez mimovládne organizácie a pôjde o "dodávky potravín, bezpečnej pitnej vody, prístreškov, núdzovej zdravotnej starostlivosti, ochrany pred zimou a ďalších potrieb," napísal Blinken vo vyhlásení.

Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) informoval, že od začiatku vpádu Ruska na Ukrajinu vo štvrtok ušlo z Ukrajiny do susedných štátov vyše 368.000 ľudí, pričom podľa odhadov je v rámci samotnej Ukrajiny vysídlených vyše 160.000 ľudí.

Blinken doplnil, že nová pomoc takisto pomôže humanitárnym organizáciám udržiavať kontakt medzi rodinnými príslušníkmi, ktorých vojna od seba oddelila, čo "dúfajme, bude v niektorých prípadoch viesť k opätovnému zlúčeniu rodín".

Minister Blinken ocenil susedné krajiny za prijímanie Ukrajincov utekajúcich pred vojnou. "Cez diplomatické kanály ich podporujeme v tom, ako sa snažia udržať hranice otvorené a pomáhať ľuďom hľadajúcim medzinárodnú ochranu".

Spojené štáty od roku 2014, keď Rusko prvýkrát napadlo Ukrajinu a anektovalo Krymský polostrov, poskytli dosiaľ tejto bývalej sovietskej republike pomoc vo výške takmer 405 miliónov dolárov.