Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 21. júl 2024Meniny má Daniel
< sekcia Útok na Ukrajinu

Vyhlásenie zo summitu o Ukrajine hovorí o potrebe dialógu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (druhý sprava) a predseda Európskej rady Charles Michel (druhý zľava) sa rozprávajú počas ich bilaterálneho stretnutia na mierovom summite o Ukrajine, ktorý sa koná v horskom stredisku Bürgenstock pri meste Luzern vo Švajčiarsku v nedeľu 16. júna 2024. Foto: TASR/AP

Na dosiahnutie trvalého riešenia je podľa záverečného vyhlásenia, ktoré vydali na záver dvojdňového summitu, potrebný dialóg medzi všetkými stranami.

Luzern 16. júna (TASR) - Desiatky krajín zúčastnených na summite o Ukrajine vo Švajčiarsku v záverečnom vyhlásení uviedli, že ruská vojna na Ukrajine spôsobuje "rozsiahle ľudské utrpenie a ničenie", ale cesta k mieru si vyžaduje zapojenie všetkých strán. V akejkoľvek mierovej dohode o ukončení vojny by sa podľa nich mala rešpektovať územná celistvosť Ukrajiny. TASR o tom informuje podľa správ agentúr Reuters a AFP.

Na dosiahnutie trvalého riešenia je podľa záverečného vyhlásenia, ktoré vydali na záver dvojdňového summitu, potrebný dialóg medzi všetkými stranami.

Saudská Arábia, India, Juhoafrická republika, Thajsko, Indonézia, Mexiko a Spojené arabské emiráty sa podľa švajčiarskej vlády zúčastnili na summite, avšak nepodpísali záverečné vyhlásenie, píše Reuters.

Veľká väčšina krajín tiež podporila výzvu na úplnú výmenu zajatých vojakov a návrat všetkých ukrajinských detí, ktoré boli deportované a nezákonne vysídlené, späť na Ukrajinu. Kyjev totiž obviňuje Moskvu z únosu takmer 20.000 detí z oblastí na východe a juhu krajiny.

"Sme presvedčení, že dosiahnutie mieru si vyžaduje účasť a dialóg medzi všetkými stranami," uvádza sa v dokumente. "Opätovne potvrdzujeme náš záväzok... dodržiavať zásady zvrchovanosti, nezávislosti a územnej celistvosti všetkých štátov vrátane Ukrajiny v rámci ich medzinárodne uznaných hraníc," píše sa ďalej vo vyhlásení.

Témou summitu bola aj globálna potravinová a jadrová bezpečnosť. Vo vyhlásení sa uvádza, že prístup k prístavom v Čiernom a Azovskom mori je rozhodujúci pre globálne zásobovanie potravinami.

Krajiny zároveň vyzvali na plnú zvrchovanú kontrolu Ukrajiny nad Záporožskou jadrovou elektrárňou na juhu krajiny. Elektráreň už od začiatku vojny kontrolujú ruské sily.

Švajčiarsko, ktoré bolo hostiteľom summitu, uviedlo, že na rozhovoroch sa zúčastnilo viac ako 90 krajín, pričom podľa zoznamu, ktorý švajčiarski organizátori zverejnili po skončení rokovaní, drvivá väčšina z nich podpísala vyhlásenie.

Brazília, ktorá bola na zozname účastníkov uvedená ako pozorovateľ, tiež nebola medzi signatármi.