Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 24. máj 2024Meniny má Ela
< sekcia Útulkovo

Envirorezort rieši protest prokurátora proti odstrelu medveďov v Detve

Ilustračné foto. Foto: TASR František Iván

Envirorezort rieši protest M. Žilinku proti odstrelu medveďov v Detve

Bratislava 5. apríla (TASR) - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR sa zaoberá protestom generálneho prokurátora Maroša Žilinku proti vlaňajšiemu rozhodnutiu ministra súvisiaceho s odstrelom štyroch medveďov v poľovnom revíri Kalamárka Detva. Vyhodnocuje tiež možný postup v tejto veci. V súčasnosti však považuje toto rozhodnutie za ťažko vykonateľné. Pre TASR to uviedli z odboru komunikácie MŽP.

Protest prokurátora poukazuje podľa rezortu na nekompetentnosť predchádzajúcich vlád pri neriešení problému s populáciou medveďa, ktorému sa zmenilo správanie. "Ak generálny prokurátor po dvoch rokoch nariadi ísť odstreliť štyri konkrétne medvede, pýtame sa, kde a ako ich máme ísť hľadať? Aký je popis konkrétnych medveďov po dvoch rokoch? Po dvoch rokoch ide síce o uznanie pravdy, že medvede sú problém, ale zároveň to je de facto nevykonateľné," skonštatovalo ministerstvo.

Žilinka podal protest prokurátora proti rozhodnutiu ministra životného prostredia Jána Budaja zo dňa 24. februára 2023, ktorým zamietol rozklad proti rozhodnutiu MŽP zo dňa 11. augusta 2022, ktoré nepovolilo poľovníckej organizácii odstrel štyroch medveďov hnedých v poľovnom revíri Kalamárka Detva. Šéfovi envirorezortu Tomášovi Tarabovi (nominant SNS) navrhol, aby protestu vyhovel a napadnuté rozhodnutie zrušil.