Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. september 2023Meniny má Václav
< sekcia Útulkovo

Prezidentka podpísala rozširujúcu ochranu psov či mačiek pred týraním

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Dano Veselský

Právna úprava má reagovať na prípady, v ktorých došlo k utýraniu zvierat, najmä psov, v dôsledku výroby "psích mastí".

Bratislava 4. apríla (TASR) - Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala novelu Trestného zákona, ktorá rozširuje ochranu psov, mačiek či fretiek pred týraním a zároveň upravuje trestnú zodpovednosť za usmrtenie spoločenského zvieraťa. TASR o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Novela upravuje trestnú zodpovednosť fyzických osôb, ktoré usmrtia spoločenské zvieratá s cieľom ich ďalšieho spracovania a získania produktov z nich, najmä mäsa, masti, kože či kožušiny, a to v prípadoch, keď neboli splnené zákonné dôvody na usmrtenie zvieraťa. Za spoločenské zviera sa podľa novej úpravy považuje pes, mačka a fretka. Zavádza sa nová skutková podstata trestného činu usmrtenia spoločenského zvieraťa bez primeraného dôvodu.

Právna úprava má reagovať na prípady, v ktorých došlo k utýraniu zvierat, najmä psov, v dôsledku výroby "psích mastí". Autori novely pripomenuli, že doterajšie znenie zákona umožňuje v tomto prípade stíhať páchateľa za týranie, ale nerieši, keď sa s protiprávne usmrteným psom či mačkou ďalej nakladá, a to spracovaním ich ostatkov na konzumáciu a výrobu mastí.

Legislatíva má zabezpečiť aj zvýšenú trestnoprávnu ochranu zvierat, ktoré sú používané na liečebné, športové a rekreačné účely. Účinná má byť od 1. mája.

Prezidentka okrem toho podpísala aj novelu zákona o radiačnej ochrane.