UNESCO a veda

Poľskí vedci vyvinuli pľúcny ventilátor na diaľkové ovládanie

Lekári môžu pomocou ventilátora s názvom RespiSave dohliadať na zdravotný stav pacientov cez aplikáciu, pričom nastavenia prístroja môžu meniť z akéhokoľvek miesta v nemocnici.

Slovenská komisia pre UNESCO zasadala po prvý raz pod vedením Korčoka

Korčok predstavil svoju víziu fungovania komisie a jej hlavné priority.

Slovensko je súčasťou vesmírnej misie k Jupiterovým mesiacom

Na rozdiel od predošlých misií, kde poskytli iba svoje know-how a kvalifikovanú prácu, teraz Slovensko cez integračný proces PECS prispieva aj finančne.

Pätica vedeckých pracovníkov si prevzala ocenenia Vedec roka 2019

V kategórii vedec roka získal ocenenie Peter Skyba z Ústavu experimentálnej fyziky SAV.,aktualizované 

Slovenský astronóm Eduard Pittich by dnes oslávil 80 rokov

V roku 1973 sa zúčastnil na expedícii za úplným zatmením Slnka v Nigeri. Mal tiež veľkú zásluhu na vybudovaní Astronomického a geofyzikálneho observatória Univerzity Komenského v Modre-Pieskoch.

Šajgalík: Projekt SASPRO bol úspešný, výzva na SASPRO 2 sa posúva

Cieľom programu SASPRO 2 je prilákať vedcov zo zahraničia a vytvoriť im motivačné podmienky na prácu v rámci hostiteľských inštitúcií partnerov programu.

Izraelskí vedci napredujú v snahe vyrobiť elektrinu z rastlín

Rodiaci sa výskum podľa vedca Jacobiho ukazuje potenciál rastlín stať sa zdrojom pri výrobe elektriny. Varuje však, že môže trvať až 20 rokov, kým budeme môcť elektrinu z rastlín vyrábať vo veľkom.

UNESCO spustilo anketu o najväčších globálnych výzvach ďalšej dekády

V anonymnom dotazníku pomôžu respondenti priblížiť vnímanie najväčších hrozieb a potenciálnych problémov, ktorým môže čeliť svet v roku 2030.

Pezinský organ sa bude uchádzať o zápis medzi národné pamiatky

Organ v Pezinku slúžil nielen ako sprievodný nástroj počas omší, ale chodili naň hrávať aj profesionálni organisti a tiež hostia zo zahraničia.

Stratégiou rezortu je ukázať, že podpora vedy môže byť i transparentná

MŠVVaŠ SR v budúcom roku zároveň pripravuje nové nastavenia grantových schém a ich hodnotenia s cieľom minimalizovať konflikty záujmov pri hodnotení a zvýšiť transparentnosť.,aktualizované 

Slovenský robot bol súčasťou simulovanej vesmírnej misie na Mesiac

Pre misiu na Havaji bol pôvodne určený väčší model robota zvaný Androver II. Prvá naplánovaná misia sa však pre zranenie a odstúpenie jedného z členov posádky po pár dňoch zrušila.

Tvary v atómovom jadre komunikujú aj inak, ako sa vedci domnievali

Vedci z mnohých inštitúcií zo štyroch kontinentov sveta realizovali experimentálnu časť práce v cyklotrónovom laboratóriu Univerzity v Jyväskylä vo Fínsku.

Významný lekár Ján Štencl jubiluje

Ján Štencl je priekopníkom v rozvoji invazívnych a diagnostických liečebných postupov plodu.

Na online konferencii mladých vedcov prezentujú 178 štúdií

Realizačný tím poznamenal, že do konca mája má verejnosť možnosť publikované práce aj hodnotiť a diskutovať o nich.

Dvojica študentov opísala fosílie v mjanmarskom jantári

Paleontológ ďalej uvádza, že moderné šváby a termity obsahujú podobné symbiotické prvoky a baktérie v žalúdkoch a aj celú bohatú mikrobiálnu komunitu.

Astronómovia objavili dosiaľ najbližšiu čiernu dieru

Okolo tejto čiernej diery obiehajú dve hviezdy, ktoré sa dajú vidieť aj voľným okom, ale iba z južnej pologule Zeme.,aktualizované 

Prihlášky do súťažného projektu Pre ženy vo vede predĺžili do 30. júna

Slovenská verzia programu, ktorého cieľom je podporiť mladé vedkyne a zároveň i spopularizovať a zvýšiť zastúpenie žien vo vede, vstúpila v tomto roku do štvrtého ročníka.

Takmer každý druhý výskumník je zapojený do riešenia projektov VEGA

Za potešiteľný označil Múčka aj významný podiel mladých riešiteľov do 35 rokov, ktorých bolo 5295, čo predstavuje takmer polovicu všetkých riešiteľov projektov - 46,7 percenta.

Deň Slnka pripadá na 3. mája, astronómovia SAV ho skúmajú cez 70 rokov

Výskum Slnka je od začiatku existencie Astronomického ústavu SAV jedným z nosných výskumných smerov, hovorí hovorí riaditeľ Astronomického ústavu SAV Peter Gömöry.

Vedci a výskumníci získali z programu Horizont už 103 miliónov eur

S úspechom pri získavaní prestížneho európskeho financovania na vedu a inovácie sa môže pochváliť 72 malých a stredných podnikov zo Slovenska.