Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 23. február 2024Meniny má Roman a Romana
< sekcia UNESCO a veda

Apple vyvíja elektromobil s automatickým riadením

Foto: Apple.com

Technologický gigant Apple chce rozšíriť svoje aktivity za mobilné zariadenia a plánuje venovať sa vývoju elektromobilu, ktorý nebude potrebovať vodiča.

New York 18. februára (TASR) - Technologický gigant Apple chce rozšíriť svoje aktivity za mobilné zariadenia a plánuje venovať sa vývoju elektromobilu, ktorý nebude potrebovať vodiča. Podľa zdroja z automobilového priemyslu americký koncern už rokuje s expertmi výrobcov áut a dodávateľmi. Informovala o tom agentúra Reuters.

Zdroj uviedol, že Apple prehodnocuje možnosti ako vyrábať kompletné autá a nielen softvér pre automobily alebo jednotlivé komponenty. "Nezdá sa, že chcú veľa pomoci od výrobcov áut," uviedol zdroj, ktorý nechcel byť menovaný.

Apple zhromažďuje informácie týkajúce sa dielcov a produkcie, pričom sa sústreďuje na technológie pre elektromobily a skúma potenciál automatizovaného riadenia, uviedol zdroj. Automobilky podľa zdroja v súčasnosti vyvíjajú autá s plne automatizovaným riadením. "Apple má záujem o všetky možné spôsoby ako vyvinúť takéto auto."

Koncern zrejme vyvinie a predstaví elektromobil. Zatiaľ však nie je jasné, či to bude plne automatické vozidlo, uviedol zdroj. Hovorca Apple v Londýne odmietol komentovať "fámy a špekulácie".

Apple výrazne zvyšuje svoje ambície v oblasti automobilových technológií, ktoré sa dostali už do centra záujmu napríklad internetového koncernu Google. Google už vyvinul prototyp auta s plne automatizovaným riadením.

Americký denník Wall Street Journal (WSJ) v piatok (13. 2.) priniesol správu, že koncern Apple koncom vlaňajška založil tajné laboratórium, kde bude vyvíjať vlastné elektrické auto. Projekt s krycím menom Titan zamestnáva niekoľko stoviek ľudí. Predstavitelia Apple sa podľa WSJ stretli s automobilovými dodávateľmi, ako je napríklad rakúska firma Magna Steyr, ktorá je divíziou Magna International.