< sekcia UNESCO a veda

Astronómovia v USA objavili osem potenciálne obývateľných exoplanét

Na počítačovej snímke, ktorú poskytol americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), je Keplerov vesmírny teleskop. Foto: TASR/AP

Astronómovia objavili za hranicami našej slnečnej sústavy osem nových planét, z ktorých dve sa podobajú Zemi najviac zo všetkých doteraz známych.

7. januára (TASR) - Astronómovia objavili za hranicami našej slnečnej sústavy osem nových planét, z ktorých dve sa podobajú Zemi najviac zo všetkých doteraz známych. Informovali o tom v utorok na výročnom stretnutí Americkej astronomickej spoločnosti (AAS) v Seattli.

Planéty nazvané Kepler 438b a Kepler 442b obiehajú okolo červených trpaslíkov vo vzdialenosti 470 a 1100 svetelných rokov. Väčšina z ôsmich novoobjavených nebeských telies sú pravdepodobne kamenné planéty ako je Zem, povedal Guillermo Torres z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. Zrejme všetky sa nachádzajú v tzv. obývateľnej zóne, takže na ich povrchu sa môže nachádzať voda v kvapalnom stave.

Planéty Kepler 442b a Kepler 438b, objavené pomocou Keplerovho vesmírneho ďalekohľadu, sú však pre pozemské prístroje zatiaľ tak ďaleko, že žiadna s uvedených domnienok sa momentálne nedá potvrdiť.

Planéta Kepler-438b je o 12 percent väčšia ako Zem a so 70-percentnou pravdepodobnosťou leží v obývateľnej zóne svojej materskej hviezdy. Planéta Kepler 438b je o jednu tretinu väčšia Zem a pravdepodobnosť, že sa pohybuje v obývateľnej zóne, je až 97 percent.