Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 21. júl 2024Meniny má Daniel
< sekcia UNESCO a veda

Chemici SAV namiešali nový biodegradovateľný plast

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Na vývoji receptúry sa podľa hovorkyne výrazne podieľala aj firma Novplasta Šenkvice, najmä formou testovania receptúr v poloprevádzkovom rozsahu pre vyfukované fólie.

Bratislava 30. mája (TASR) - Vedci zo Slovenskej akadémie vied (SAV) pripravili novú receptúru biodegradovateľného a kompostovateľného polymérneho materiálu. Jeho podstatou je nový kompatibilizátor vybraný zo skupiny kvapalných kaučukov. Podľa profesora Ivana Chodáka z Ústavu polymérov SAV úžitkové vlastnosti vytvorených zmesí prevyšujú mechanické vlastnosti polyetylénu ako najpoužívanejšieho plastu pre obalové fólie, pričom výrobná cena môže byť nižšia v porovnaní s plastami na báze fosílnych palív. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Tináková.

"Nový biodegradovateľný plast s termoplastickým škrobom prináša možnosť výrazného zníženia materiálových nákladov na výrobu fólií a lepšie mechanické vlastnosti, najmä pevnosť. Nesmierne nás teší, že po vyše 20-ročnom výskume biodegradovateľných materiálov prinášame ďalšie nové riešenie, ktoré prinesie úžitok pre spoločnosť a udržateľnosť pre ďalšie generácie," uviedol Chodák.

Na vývoji receptúry sa podľa hovorkyne výrazne podieľala aj firma Novplasta Šenkvice, najmä formou testovania receptúr v poloprevádzkovom rozsahu pre vyfukované fólie. Na nové riešenie podali národnú patentovú prihlášku. SAV ponúka priemyselným partnerom možnosť vyjadriť záujem a diskutovať o možnostiach a podmienkach využitia patentovaného riešenia pre priemyselné aplikácie.

Akadémia pripomína, že v súčasnosti predstavuje využitie biodegradovateľných plastov len niečo vyše jedného percenta z celkového objemu aplikácií plastov. Hlavným dôvodom je ich výrazne vyššia cena v porovnaní s plastami vyrábanými z fosílnych zdrojov. Jedným z možných riešení zvýšenia ich ekonomickej konkurencieschopnosti je príprava zmesí s lacnými polymérnymi zložkami, pričom sa pozornosť venuje najmä škrobu, väčšinou vo forme termoplastickej modifikácie.