Quantcast
< sekcia UNESCO a veda

Expert: Na klimatických summitoch by mala mať silnejšie slovo veda

Predseda klimatického summitu COP27 Sámih Šukrí (vpravo) reční počas záverečného plenárneho zasadnutia klimatického summitu OSN v nedeľu 20. novembra 2022 v egyptskom Šarm aš-Šajchu. Foto: TASR/AP

Búrky, vlny horúčav, záplavy a suchá sa vyskytujú s častejšie a sú intenzívnejšie, než sa očakávalo, uviedol Rockström.

Šarm aš-Šajch 21. novembra (TASR) - V boji medzinárodného spoločenstva proti klimatickej kríze sa musí dať väčší priestor vede, citovala v pondelok agentúra DPA renomovaného výskumníka v oblasti klímy Johana Rockströma.

"Veda má na rokovaniach, prebiehajúcich na schôdzkach COP, príliš slabé slovo," upozornil riaditeľ Postupimského inštitútu pre výskum vplyvu klímy, ktorý sa nachádza pri nemeckej metropole Berlín, po skončení dvojtýždňového klimatického summitu COP27 v egyptskom Šarm-aš-Šajchu.

"Napríklad časové úseky, v ktorých ovplyvňujeme klímu a v ktorých pociťujeme ich reálne dôsledky, nie sú mnohým diplomatom celkom jasné, čo je prirodzene pochopiteľné ale súčasne poľutovaniahodné," uviedol Rockström.

Výskumy z posledných rokov ukazujú, že existuje tendencia podceňovať klimatické riziká a že zmena klímy rýchlejšie, než sa pôvodne predpokladalo, píše DPA.

Búrky, vlny horúčav, záplavy a suchá sa vyskytujú s častejšie a sú intenzívnejšie, než sa očakávalo, uviedol Rockström.

Podľa neho je preto veľmi znepokojujúce, že niektorí účastníci klimatických rokovaní spochybňujú význam vedeckých dôkazov. Tí, ktorí rozhodujú, pravdepodobne potrebujú na rokovacom stole "viac vedy", podotkol výskumník.

Podľa jeho vízie by mali vyjednávači z jednotlivých štátov denne dostávať brífingy z aktuálneho stavu výskumu klimatických hrozieb a všetkých dôležitých vedeckých oblastí, aby mohli týmto informáciám prispôsobiť opatrenia a ciele svojich krajín. K užšej výmene názorov by malo dochádzať medzi vyjednávačmi a vedcami aj v rámci jednotlivých pracovných skupín, uzavrel Rockström.