< sekcia UNESCO a veda

Hvezdáreň v Hurbanove vydala nový astronomický kalendár na rok 2021

V priestoroch Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove otvorili zrekonštruované planetárium. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Väčšina obrázkov v kalendári sú najnovšie publikované snímky galaxií, ktoré nasnímal Hubblov vesmírny ďalekohľad.

Hurbanovo 29. októbra (TASR) - Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove vydala v týchto dňoch nový astronomický kalendár. Farebný nástenný 14-stránkový kalendár prináša aktuálne astronomické informácie na rok 2021.

Súčasťou týchto informácií sú údaje o východoch a západoch Slnka, fázach Mesiaca, jeho najmenšej a najväčšej vzdialenosti od Zeme, maximálnych jasnostiach planét, zatmeniach Slnka a Mesiaca, vstupoch Slnka do znamení zvieratníka, maximách meteorických rojov, extrémnych teplotách v jednotlivých mesiacoch roka nameraných v Hurbanove za posledných 149 rokov, ako aj údaje o zavedení letného času,“ informuje hvezdáreň. Kalendár pripomína aj výročia našich a svetových astronómov, výročia svetovej kozmonautiky, venuje sa aj 150. výročiu založenia hvezdárne v Hurbanove.

Väčšina obrázkov v kalendári sú najnovšie publikované snímky galaxií, ktoré nasnímal Hubblov vesmírny ďalekohľad. Tieto sú spojené s menami astronómov Williama a Johna Hershela, ktorí ich objavili pred vyše 200 rokmi. „Po tisícročia pozorované úkazy na oblohe umožňujú ich predpoveď v ďalekej budúcnosti a pomáhajú určiť dáta historických udalostí našej civilizácie v dávnej minulosti,“ skonštatoval Ladislav Druga, predseda Konkolyho spoločnosti, občianskeho združenia pracovníkov astronomického, meteorologického a geofyzikálneho observatória v Hurbanove.