< sekcia UNESCO a veda

India úspešne vypustila do kozmu vesmírnu kapsulu

Štart nosnej rakety GSLV Mark-III na východnom pobreží indického ostrova Sriharikota, 18. decembra 2014. Raketa úspešne vyniesla do vesmíru kapsulu. Foto: AP/Arun Sankar K

Kapsulu schopnú niesť dvoj- až trojčlennú posádku vyniesla do vesmíru nosná raketa.

Naí Dillí 18. decembra (TASR) - India dnes vypustila do kozmu vesmírnu kapsulu schopnú niesť dvoj- až trojčlennú ľudskú posádku. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na Indickú kozmickú agentúru (ISRO).

Kapsulu s hmotnosťou 3,7 tony vyniesla do vesmíru 630-tonová nosná raketa, ktorá vyštartovala z Kozmického centra Satiša Dhavana na ostrove Šríharikóta. Kapsula sa vo výške 126 kilometrov nad Zemou úspešne oddelila od nosnej rakety a pomocou padákov pristála v Bengálskom zálive.

ISRO chce do kozmu dopraviť ľudskú posádku do ôsmich rokov a ohlásila aj plány na vyslanie bezpilotného vozidla na Mesiac v roku 2017. "Úspešný štart nosnej rakety GSLV-III je ďalším triumfom brilantnosti a tvrdej práce našich vedcov," povedal indický premiér Naréndra Módí.

Raketa GSLV-III je poháňaná skvapalneným plynom udržiavaným na veľmi nízkych teplotách v systéme vyvinutom v Indii, ktorý bol po prvý raz vyskúšaný v januári. India sa stala v septembri prvou ázijskou krajinou, ktorej sa podarilo dostať svoju vesmírnu sondu na obežnú dráhu planéty Mars.