< sekcia UNESCO a veda

EÚ chce investovať 8 miliárd eur do novej generácie superpočítačov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Martin Baumann

Z rozpočtu EÚ by malo ísť do superpočítačov 3,5 miliardy eur, ďalších 3,5 miliardy eur by malo prísť z rozpočtov členských štátov a zvyšná 1 miliarda eur od neštátnych podporovateľov iniciatívy.

Brusel 18. septembra (TASR) - Európska únia (EÚ) chce investovať 8 miliárd eur do novej generácie superpočítačov.

"Ako vidíme v boji proti pandémii nového koronavírusu, už dnes podporujú superpočítače hľadanie terapií, modelovanie a prognózy šírenia infekcie alebo hľadanie riešení týkajúcich sa reštriktívnych opatrení," uviedla podpredsedníčka Európskej komisie (EK) Margrethe Vestagerová. Vysokovýkonné počítače navyše môžu pomôcť v boji proti klimatickej zmene, napríklad zefektívnením distribúcie elektriny.

Podľa EK spomínaných 8 miliárd eur umožní Európe prevádzkovať vysokovýkonné počítače novej generácie. Navyše sa má vybudovať infraštruktúra pre kombináciu takzvaných kvantových počítačov s klasickými počítačmi.

Z rozpočtu EÚ by malo ísť na investície do superpočítačov novej generácie 3,5 miliardy eur, ďalších 3,5 miliardy eur by malo prísť z rozpočtov členských štátov a zvyšná 1 miliarda eur od neštátnych podporovateľov iniciatívy.

EK v piatok okrem iniciatívy týkajúcej sa superpočítačov vydala odporúčanie na výstavbu širokopásmových sieťových pripojení s vysokou kapacitou. "Širokopásmové pripojenia a 5G konektivita predstavujú základ pre ekologický a digitálny obrat ekonomiky nezávisle od toho, či ide o dopravu a energetiku, zdravie a vzdelanie alebo výrobu a poľnohospodárstvo," povedala Vestagerová.