< sekcia UNESCO a veda

K Marsu odštartovala sonda Perseverance

Z Mysu Canaveral v americkom štáte Florida odštartovalo vo štvrtok 30. júla 2020 k planéte Mars robotické vozidlo Perseverance, ktoré by vo februári budúceho roka malo pristáť na červenej planéte. Foto: TASR/AP

Táto misia na Mars je súčasťou programu, ktorý zahŕňa aj misie na Mesiac s cieľom pripraviť sa na možný prieskum červenej planéty ľudskými posádkami.

Washington 30. júla (TASR) - Z Mysu Canaveral v americkom štáte Florida odštartovalo vo štvrtok k planéte Mars robotické vozidlo Perseverance, ktoré by vo februári budúceho roka malo pristáť na červenej planéte. Do vesmíru ho vynesie raketa Atlas. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.

Robotické vozidlo amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) bude mať spolu s experimentálnym vrtuľníkom Ingenuity za úlohu predovšetkým hľadať známky možného minulého, nie súčasného, života na Marse. Bude monitorovať aj klímu a geológiu planéty, pričom bude zhromažďovať vzorky hornín a prachu, ktoré by niekedy v budúcnosti mali byť prepravené na Zem.

Táto misia na Mars je súčasťou programu, ktorý zahŕňa aj misie na Mesiac s cieľom pripraviť sa na možný prieskum červenej planéty ľudskými posádkami.
Na ilustračnej snímke NASA obotické vozidlo Perseverance, ktoré je pripravené na misiu na Mars.
Foto: TASR/AP

Podľa plánov NASA by v roku 2024 mala na Mesiaci pristáť prvá žena a ďalší muž. S trvalou prítomnosťou ľudí na Mesiaci sa ráta do ďalších ôsmich rokov. Mesiac by mal potenciálne slúžiť ako základňa pre lety na Mars.