Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel
< sekcia UNESCO a veda

Grónsko prišlo za 20 rokov o ľad, z ktorého voda by zatopila celé USA

Na archívnej snímke zo 16. augusta 2020 ľadovce plávajú počas východu slnka neďaleko grónskeho Kulusuku. Foto: TASR/AP

Topenie sa grónskeho ľadu je v súčasnosti hlavným faktorom stúpania hladiny svetových oceánov.

Kodaň 1. februára (TASR) - Rozsiahly ľadový príkrov Grónska prišiel za uplynulých 20 rokov o také množstvo ľadu, že voda z neho by stačila na zatopenie celého územia Spojených štátov do výšky pol metra. Vyplýva to z najnovšieho výskumu, ktorého výsledky zverejnili dánski vedci, informovala v utorok agentúra AFP.

Podnebie v Arktíde sa otepľuje rýchlejšie než kdekoľvek inde na Zemi, pričom topenie sa grónskeho ľadu je v súčasnosti hlavným faktorom stúpania hladiny svetových oceánov.

Od začiatku príslušných meraní v roku 2002 ľadový príkrov Grónska, ktoré je autonómnou súčasťou Dánska, prišiel o približne 4700 miliárd ton ľadu. To predstavuje 4700 kubických kilometrov vody, čo prispelo k zvýšeniu hladiny svetových oceánov o 1,2 centimetra.

Postihnuté je najmä západné pobrežie Grónska. Zrýchľujúce sa topenie ľadovcov pri pobreží Grónska je podľa vedcov možné vysvetliť otepľovaním Severného ľadového oceánu. Grónske ľadovce momentálne ustupujú šesť- až sedemkrát rýchlejšie než pred 25 rokmi.

Podľa klimatológov viaže ľadový príkrov Grónska dostatok vody na to, aby sa hladina oceánov zdvihla o viac ako sedem metrov, pričom ľadový príkrov Antarktídy obsahuje dostatok vody na vzostup ich hladiny až o takmer 50 metrov.

Rozsah arktického morského ľadu, ktorého jej topenie nemá na hladinu oceánov žiadny vplyv, sa tiež značne zmenšil a každých desať rokov stráca takmer 13 percent svojej priemernej plochy.