Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia UNESCO a veda

Lodi Progress sa nepodarilo spojiť s ISS v automatickom režime

Ruskí kozmonauti Sergej Ryžikov (vľavo s červenými pásmi) a Sergej Kuď-Sverčkov počas šesťhodinového výstupu do vesmíru z Medzinárodnej vesmírnej stanice, počas ktorého vykonajú údržbárske práce a vedecké experimenty 18. novembra 2020. Foto: TASR/AP

Posádka stanice tiež dostane sondy na biodegradáciu, aby mohla monitorovať zloženie mikroorganizmov v atmosfére ISS a študovať ich vplyv na štrukturálne materiály vo vesmíre.

Moskva 17. februára (TASR) - Bezposádková nákladná loď Progress v stredu nedokázala v automatickom režime spojiť s Medzinárodnou vesmírnou stanicou (ISS). Ako informovala agentúra RIA Novosti, kozmonauti dostali pokyn urobiť tento manéver manuálne.

Progress dopravil na ISS náklad s hmotnosťou 2,5 tony. Ide o zásoby dusíka i materiál na utesnenie otvorov, ktorými v ruskom module Zvezda od augusta minulého roku unikal vzduch. Posádke má pri hľadaní miesta úniku pomôcť špeciálny nový mikroskop.

Na palube Progressu je aj mnoho vedeckého vybavenia: v prvom rade "fotobioreaktor", pomocou ktorého sa budú robiť pokusy so získavaním kyslíka pomocou rias a baktérií.

Posádka stanice tiež dostane sondy na biodegradáciu, aby mohla monitorovať zloženie mikroorganizmov v atmosfére ISS a študovať ich vplyv na štrukturálne materiály vo vesmíre.

Progress na ISS priviezol i viac ako 600 kilogramov pohonných látok a 420 kilogramov vody, ako aj lieky a oblečenie pre posádku. Tá má momentálne sedem členov: okrem dvoch ruských kozmonautov sú v nej aj štyria Američania a jeden japonský astronaut.

ISS má už dlhší čas technické problémy - ten s únikom vzduchu trvá od augusta a viedol aj k dočasnému poklesu tlaku v ruskom module. Posádke sa improvizovanými pomôckami podarilo nájsť jedno z pravdepodobných miest úniku a provizórne ho opraviť. Zatiaľ sa im ho však nepodarilo úplne eliminovať.

Informácia o tomto úniku sa objavila vlani 20. augusta. Následne tlačová služba ruskej vesmírnej agentúry (Roskosmos) oznámila izoláciu posádky ISS v ruskom module počas trvania tlakovej skúšky v americkom segmente.

O štyri dni neskôr generálny riaditeľ spoločnosti Roskosmos Dmitrij Rogozin uviedol, že únik vzduchu z ISS je zanedbateľný a prístrojmi sotva postrehnuteľný.

V januári riaditeľ letu ruského modulu ISS Vladimir Soloviov poznamenal, že miera úniku vzduchu je tisíckrát nižšia ako kritická.