< sekcia UNESCO a veda

Maďarského vedca ocenili za terapiu, ktorá by mohla navracať zrak

Ilustračná snímka Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Podľa Körberovej nadácie budú možno vďaka génovej terapii lekári schopní preprogramovať bunky ľudského oka tak, aby fungovali ako svetlocitlivé receptory, ktoré v zdravom oku umožňujú ľuďom vidieť.

Hamburg 7. septembra (TASR) - Za výskum génovej terapie, ktorá by jedného dňa mohla vracať zrak nevidomým, získal maďarský vedec Botond Roska finančnú odmenu vo výške jedného milióna eur. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA.

Podľa nemeckej Körberovej nadácie, ktorá Roskovi cenu udelila, budú možno vďaka jeho génovej terapii lekári schopní preprogramovať bunky ľudského oka tak, aby fungovali ako svetlocitlivé receptory, ktoré v zdravom oku umožňujú ľuďom vidieť.

Takouto terapiou by bolo potenciálne možné vyvinúť liečebné postupy zamerané na reaktiváciu sietnice nevidomých.

Roska, ktorý pracuje ako riaditeľ inštitútu molekulárnej a klinickej oftalmológie v Bazileji, tvrdí, že jeho terapia už v súčasnosti dokáže navracať zrak v kvalite porovnateľnej so sledovaním starého čiernobieleho filmu.

Momentálne prebiehajú klinické testy tejto procedúry na nevidomých dobrovoľníkoch.

Körberova nadácia (Körber-Stiftung) so sídlom v Hamburgu udeľuje od roku 1985 ceny európskym vedcom za výskum v oblasti biologických a fyzikálnych vied, ktorý má podľa nej veľký potenciál k praktickému využitiu.

Botond Roska pôvodne študoval hru na violončelo, ktorú však musel zanechať v dôsledku zranenia. Následne sa začal venovať medicíne a matematike.