Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 28. máj 2023Meniny má Viliam
< sekcia UNESCO a veda

Na UCLA pripravujú tester na analýzu obsahu THC v dychu

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Zariadenie vyvinuté na UCLA dokáže omnoho spoľahlivejšie zistiť, či testovaný počas posledných niekoľko hodín marihuanu fajčil alebo inak konzumoval.

Washington 17. októbra (TASR) - Výskumníci z Kalifornskej univerzity UCLA a startupu ElectraTect testujú zariadenie, ktoré by mohlo byť základom pre tester na analýzu obsahu THC v dychu. TASR informuje podľa webu americkej televízie NBC.

Laboratórne zariadenie podľa vedeckej štúdie v časopise Organic Letters určuje veľkosť elektrického napätia pri oxidácii THC (delta-9-tetrahydrokanabinol), najznámejšej psychoaktívnej látky v marihuane. V porovnaní s inými používanými metódami je toto meranie jednoduchšie a presnejšie. Po ďalšom zdokonalení a zmenšení by mohlo podobne ako alkohotester slúžiť na určovanie množstva THC z dychu človeka.

Užívanie marihuany mení vnímanie reality a rýchlosť rozhodovania. Niektoré krajiny, kde bola marihuana dekriminalizovaná, koncentráciu THC v krvi berú do úvahy pri posudzovaní schopnosti viesť motorové vozidlo. Zariadenie vyvinuté na UCLA dokáže omnoho spoľahlivejšie zistiť, či testovaný počas posledných niekoľko hodín marihuanu fajčil alebo inak konzumoval. V telesných tekutinách (sliny, krv alebo moč) ostávajú stopy THC ešte niekoľko týždňov po požití marihuany, čo výsledky skresľuje.

"Je potrebný spravodlivý forenzný nástroj na odhalenie množstva THC krátko po požití marihuany. To platí najmä v krajinách, kde bola marihuana dekriminalizovaná alebo legalizovaná. Tradičné testovanie by mohlo viesť k pokutám, trestnému stíhaniu, väzneniu alebo strate zamestnania, hoci schopnosti užívateľa už nie sú v čase testovania (vplyvom THC) znížené," napísali vedci v štúdii.

Pri ich metóde sa z THC oxidáciou odstráni molekula vodíka, vďaka čomu vzniká elektrický prúd. Čím je silnejší, tým viac molekúl THC je vo vzorke, uviedli vedci.

Proces elektrochemickej oxidácie THC prvýkrát opísali v štúdii publikovanej v apríli 2020. Súčasťou chemickej štruktúry THC je aj fenol a oxidáciou fenolu vzniká chinón. Vedci zistili, že zoxidovaný chinón a pôvodné THC odlišne absorbujú svetlo. Na tomto princípe dokázali vyrobiť zariadenie na meranie množstva THC v dychu.

Teraz sa pokúsia technológiu zmenšiť, aby vytvorili príručné zariadenie na rýchle a lacné testovanie množstva užitej marihuany. Súčasne by mohlo testovať aj prítomnosť alkoholu. Takýto analyzátor dychu by sa tiež mohol stať súčasťou systému zapaľovania v autách a tým zabrániť, aby vodič "pod vplyvom" naštartoval auto.