Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 23. február 2024Meniny má Roman a Romana
< sekcia UNESCO a veda

Na výskum a inovácie pôjde v nasledujúcich rokoch 2,26 miliardy eur

Deň otvorených dverí Ústavu materiálového výskumu SAV v Košiciach v rámci Týždňa vedy a techniky 10. novembra 2014. Foto: TASR/František Iván

Operačný program Výskum a inovácie, ktorý už schválila Európska komisia, má ambíciu priniesť 4000 pracovných miest.

Bratislava 27. februára (TASR) – Viac ako 2,26 miliardy eur sa v nasledujúcich šiestich rokoch použije z eurofondov na podporu výskumu, technologického vývoja a inovácií na Slovensku. Operačný program Výskum a inovácie, ktorý už schválila Európska komisia, má ambíciu priniesť 4000 pracovných miest.

Operačný program je spoločným programovým dokumentom ministerstiev školstva a hospodárstva na roky 2014 až 2020. Približne tri štvrtiny finančných prostriedkov sú určené na posilnenie výskumu a inovácií, zvyšnou časťou sa má podporiť zlepšenie konkurencieschopnosti malých a stredných podnikov. Z tohto hľadiska budú podporené aktivity aj v Bratislavskom kraji, keďže väčšina výskumných a vedeckých inštitúcií je práve tu.

Očakáva sa, že vďaka programu narastie podiel podnikov využívajúcich výskum, vývoj a inovácie o 10 %, bude podporených takmer 13.000 podnikov vrátane 1400 startupov a vytvorí sa 4000 nových pracovných miest. Počet výskumníkov na Slovensku by sa mohol zvýšiť o viac ako 1000.

Slovensko má v programovom období 2014 až 2020 k dispozícii takmer 13,8 miliardy eur z eurofondov v siedmich operačných programoch. Ich cieľom je pomôcť vytvoriť nové pracovné miesta, zlepšiť kvalitu života a podporiť hospodársky rast. Na Program rozvoja vidieka je určených ďalších 1,54 miliardy eur.