Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. júl 2024Meniny má Oľga
< sekcia UNESCO a veda

Najväčší ďalekohľad na Slovensku je v observatóriu na Skalnatom plese

Na snímke riaditeľ Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied (AÚ SAV) v Starej Lesnej Aleš Kučera spúšťa do prevádzky najväčší ďalekohľad na Slovensku s priemerom zrkadla 1,3 metra v kupole observatória AÚ SAV na Skalnatom Plese vo Vysokých Tatrách 30. októbra 2014. Foto: TASR/Oliver Ondáš

Náklady na inštaláciu i zakúpenie ďalekohľadu sa vyšplhali na cca 2,3 milióna eur. Okrem sledovania tzv. neo objektov bude slúžiť aj na iné sledovania nebeských objektov.

Vysoké Tatry 30. októbra (TASR) – Najväčší ďalekohľad na Slovensku je oddnes v observatóriu na Skalnatom plese vo Vysokých Tatrách.

Do prevádzky uviedli tento teleskop s priemerom zrkadla 1,3 metra práve dnes, slúžiť bude vedcom z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied (AsÚ SAV) v Tatranskej Lomnici na monitorovanie blízkozemských asteroidov, ktoré by mohli ohroziť Zem.

Nesmierne sa teším tomuto ďalekohľadu, pretože je to v mojom živote najväčšia udalosť astronóma, aká môže byť a v živote ústavu tak isto. Ide o jeden z najlepších teleskopov v európskej sieti. Nový ďalekohľad nahradí vďaka štrukturálnym fondom Európskej únie pôvodný, ktorý mal len 60 centimetrov,“ informoval riaditeľ AsÚ SAV Aleš Kučera.

Na snímke najväčší ďalekohľad na Slovensku s priemerom zrkadla 1,3 metra v kupole observatória Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied na Skalnatom Plese vo Vysokých Tatrách 30. októbra 2014.
Foto: TASR/Oliver Ondáš


Projekt výmeny vedci realizovali pri príležitosti 70. výročia prvého pozorovania z observatória na Skalnatom plese. „Sú to dva míľniky vo vývoji slovenskej astronómie. Postavenie tohto ďalekohľadu je druhá najvýznamnejšia vec pre slovenskú astronómiu práve po postavení observatória na Skalnatom plese,“ konštatoval Ján Svoreň z AsÚ SAV v Tatranskej Lomnici.

Na snímke najväčší ďalekohľad na Slovensku s priemerom zrkadla 1,3 metra v kupole observatória Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied na Skalnatom Plese vo Vysokých Tatrách 30. októbra 2014.
Foto: TASR/Oliver Ondáš


Náklady na inštaláciu i zakúpenie ďalekohľadu sa vyšplhali na cca 2,3 milióna eur. Okrem sledovania tzv. neo objektov bude slúžiť aj na iné sledovania nebeských objektov. Hmotnosť ďalekohľadu je sedem ton v pokojnej polohe, rýchlosť otáčania je dostatočne vysoká na to, aby bol schopný sledovať aj rýchlo sa pohybujúce objekty na oblohe. Vedci ho budú využívať v automatickom režime prostredníctvom internetu. Jeden pozorovateľ však bude musieť byť priamo pri ďalekohľade, pretože na Skalnatom plese je manuálne otváranie kopule. Je to z dôvodu vysokých mrazov a výkyvov počasia v Tatrách.

„Ďalekohľad je plne automatický a je zaujímavý tým, že je to najväčší špecializovaný prístroj na výskum blízkozemských asteroidov v Európe,“ zdôraznil Svoreň s tým, že vďaka novému prístroju majú vedci optické spojenie observatória s pracoviskom na starolesnianskych lúkach. Sledovať oblohu a ovládať ďalekohľad tak môžu z pohodlia domova či kancelárie. Ďalekohľad priviezli v marci, skompletizovaný bol až v auguste, následne sa začali robiť skúšky. Svoreň predpokladá, že prvé merania a snímky na ostro by mohli vedci robiť už na budúci týždeň. Ďalekohľad videl ako prvú hviezdu zo súhvezdia Altair v rámci optických skúšok ostrenia.