Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. december 2023Meniny má Edmund
< sekcia UNESCO a veda

NASA obnovila kontakt so sondou Voyager 2

Na tejto fotografii zo 4. augusta 1977, ktorú poskytla NASA, je záznam "Sounds of Earth" namontovaný na kozmickej lodi Voyager 2 v budove Safe-1 v Kennedyho vesmírnom stredisku, Fla. V stredu 2. augusta 2023 vyslala sieť NASA Deep Space Network príkaz na opravu problému s anténou. Trvalo viac ako 18 hodín, kým signál dosiahol Voyager 2 - viac ako 12 miliárd míľ ďaleko - a ďalších 18 hodín, kým sa ozval. Foto: TASR/AP

Signálu trvalo 18,5 hodiny, kým rýchlosťou svetla dorazil k Voyageru 2, vzdialenému od Zeme viac ako 19 miliárd kilometrov.

Washington 5. augusta (TASR) — Americkému Národnému úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa v piatok podarilo obnoviť kontakt s vesmírnou sondou Voyager 2 vypustenou v roku 1977. Pomocou siete veľkých anténnych systémov známej pod názvom Deep Space Network (DSN) bol k sonde vyslaný príkaz na korekciu orientácie jej antény, povedala agentúre AFP projektová manažérka Suzanne Doddová.

Signálu trvalo 18,5 hodiny, kým rýchlosťou svetla dorazil k Voyageru 2, vzdialenému od Zeme viac ako 19 miliárd kilometrov. Ďalších 37 hodín potrebovali pracovníci riadiaceho centra na Floride na to, kým si boli istí, že signál sa k sonde dostal.

Sonda začala odpovedať v piatok o 12.29 h miestneho času (18.29 h SELČ). NASA konštatovala, že funguje normálne a zostáva na svojej plánovanej trajektórii.

NASA minulý týždeň oznámila, že príkazy odoslané 21. júla viedli k otočeniu antény Voyageru 2 o dva stupne od Zeme. V dôsledku toho sonda nemohla odosielať dáta ani prijímať príkazy.

Pôvodne sa predpokladalo, že spojenie so sondou sa obnoví až v októbri po automatickom reštarte systémov. Vďaka silnému signálu vyslanému z obrovskej parabolickej antény v Austrálii sa to však podarilo skôr.

Voyager 2 po vypustení skúmal Jupiter a Saturn. Je to zatiaľ jediná sonda, ktorá preletela okolo Uránu a Neptúnu. V roku 2018 sonda opustila heliosféru a vstúpila do medzihviezdneho priestoru.

Takisto v roku 1977 bola vypustená sonda Voyager 1. Tá sa stala prvým zariadením vyrobeným človekom, ktoré v roku 2012 vstúpilo do medzihviezdneho priestoru. V súčasnosti je od Zeme vzdialená približne 24 miliárd kilometrov.